Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Sobota, 23 stycznia 2021

RADOM

Upały - jak się chronić?

piątek, 03 sierpnia 2018 08:03 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Termometry w Radomiu, Końskich i Opocznie mogą pokazać dzisiaj nawet powyżej 30 stopni. W kolejnych dniach również będzie gorąco. Jak chronić się przed upałami?

Do upałów należy się przygotować i pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

- W upały musimy pamiętać o tym, żeby unikać przebywania na otwartym słońcu w godzinach najbardziej newralgicznych, czyli od 11 do 17 i to w szczególności dotyczy seniorów i dzieci. Jeśli musimy wyjść, przede wszystkim musimy pamiętać, żeby zebrać ze sobą butelkę wody. Trzeba też pamiętać o tym, żeby nosić nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, używać filtrów do skóry - mówi Mariusz Wielocha, ratownik medyczny.

Należy też ograniczyć spożycie kawy i alkoholu, które odwadniają organizm.

Powinniśmy pamiętać o zwierzętach. W niektórych miejscach w mieście są specjalnie przygotowane punkty. Warto również postawić miskę w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.

Gorące i słoneczne dni to także okazja do opalania. Jak to robić bezpiecznie?

- Żeby bezpiecznie się opalać wskazane jest podawanie beta-karotenu, który działa jak melanina, odkłada się w naszym naskórku. Przed opalaniem warto znać kilka podstawowych zasad bezpiecznego opalania. Opalamy się do godziny 11 i po 15. W przedziale czasu między 11 a 15, kiedy promienie słoneczne padają prostopadle i są najsilniejsze, należy się przed słońcem kryć. Teraz są bardzo nowoczesne filtry. Ważne jest, gdzie się opalamy - w Polsce, czy za granicą. Jeśli za granicą, musimy stosować filtry o zdecydowanie wyższym faktorze - mówi Anna Korczyńska-Roguś, dermatolog.

- Powinniśmy się smarować pół godziny przed wyjściem na słońce, ponieważ krem musi się uaktywnić, żeby nasza skórę chronić. Musimy też pamiętać, że jeśli jesteśmy na słońcu, po dwóch, trzech godzinach ten krem się rozkłada, zmywa i trzeba ponawiać smarowanie - dodaje Anna Korczyńska-Roguś.

Nie wszyscy jednak mogą równie długo przebywać na słońcu.

W czasie 30-stopniowych upałów warto mieć własne sposoby na chłodzenie. Jakie pomysły mają radomianie?