Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

RADOM

Współpraca EUST z Ukrainą?

poniedziałek, 24 września 2018 15:55 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Delegacja z Ukrainy wizytowała Europejską Uczelnię Społeczno - Techniczną. Celem spotkania jest nawiązanie współpracy w zakresie eko bezpieczeństwa.

Uczelnię wizytowali m.in. Bondar Oleksander Iwanowycz - rektor Państwowej Ekologicznej Akademii Kształcenia Podyplomowego i Zarządzania czy Manchur Julij Valerijovych, zastępca przewodniczącego komitetu Rady Najwyższej Ukrainy.

- Kadra, która przyjeżdża chce nawiązać współpracę z naszą uczelnią w zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju i ekologii. My, mając kierunek zdrowie publiczne i budownictwo, widzimy szansę na współpracę. Celem jest wydawanie dyplomu polskiego i ukraińskiego - mówi dr Maria Pierzchalska, rektor EUST.

Poseł Mamchur Julij Valerijovych liczy, że wizyta w Radomiu pozwoli poznać kadrę naukową Europejskiej Uczelni Społeczno-Technicznej i wymienić się doświadczeniami.

- - Chcemy zaznajomić się z gronem profesorskim, z rektorem, obejrzeć uczelnię, zakład naukowy. Przyjrzeć się organizacji nauczania. Myślę, że też mamy pewne doświadczenie i to będzie wymiana doświadczenia. W Radzie Najwyższej reprezentuję komisję Obrony Narodowej i bezpieczeństwa, a kwestie ekologii także leżą w zainteresowaniu naszej komisji – bezpieczeństwo ekologiczne. Sytuacja na Ukrainie układa się tak, że kwestie bezpieczeństwa ekologicznego pojawiają się na najwyższych szczeblach, tak więc będzie to ciekawe, żeby móc, jak to mówię, pokonać te zagrożenia bezpieczeństwa ekologicznego na Ukrainie - mówi.

Bondar Oleksander Iwanowycz, rektor Państwowej Ekologicznej Akademii Kształcenia Podyplomowego i Zarządzania mówi o utworzeniu wspólnego systemu, którzy wzmocni współpracę między uczelniami.

- Są u nas pewne fundusze, które możemy zapewnić kadrze profesorskiej, by prowadziła u nas zajęcia. Myślę, że taką synergię, jaką możemy osiągnąć wspólnie, omówimy na spotkaniu. Będziemy prowadzić takie wspólne spotkania, wspólne rady, myślę, że też nauczanie, być może przeprowadzimy wspólną konferencję, w której uczestniczyć będą przedstawiciele różnych środowisk – i naukowców, i wykładowców, i środowisk urzędniczych, żeby zaistniał taki precedens naszej współpracy na dobrej, koleżeńskiej podstawie - mói prof. Iwanowycz.

W ramach współpracy połowa kształcenia ma odbywać się w Radomiu lub Warszawie, a reszta na Ukrainie - mówi rektor Pierzchalska.