Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik
Dziś jest: Środa, 08 maja 2024

RADOM

SLD przedstawił kandydatów do sejmiku

środa, 26 września 2018 12:08 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MN/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem przedstawił listę kandydatów do Sejmiku Województwa Mazowieckiego w okręgu nr 5. Hasło przewodnie to "Lewica dla Mazowsza - dobry wybór!".

Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem idzie do wyborów samorządowych z programem "Silny samorząd, demokratyczna Polska".

Na liście znaleźli się kandydatki i kandydaci reprezentujący miasto Radom oraz większość z ośmiu powiatów wchodzących w skład okręgu nr 5. Liderem listy jest Ireneusz Sitarski - ekonomista, wiceminister w Ministerstwie Skarbu Państwa w rządzie SLD - PSL w latach 2001-2003, który uczestniczył w procesie przygotowywania polskiej gospodarki do integracji z Unią Europejską:

Ireneusz Sitarski mówi, że tegoroczne wybory samorządowe chociaż z natury mają charakter lokalny, jednak ich rezultaty będą miały ogromne znaczenie dla całego kraju i kierunku, w którym zmierzać będzie Polska. Głosowanie może przesądzić, czy Polska będzie miała demokratyczny, pluralistyczny samorząd, stanowiący kotwicę dla polskiej demokracji, czy też pogłębi się proces zawłaszczania wszystkich sfer politycznego i społecznego życia Polaków przez jedną lub dwie partie:

KKW SLD Lewica Razem staje do wyborów samorządowych jako formacja, która zarejestrowała w całym kraju prawie 20 tysięcy kandydatek i kandydatów. Ireneusz Sitarski szczególnie akcentuje potrzebę spojrzenia na tegoroczne wybory samorządowe także przez pryzmat naszych związków, korzyści i powinności wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej. - Obrona naszej obecności w Unii Europejskiej wynika głównie z tego, że aktywna i konstruktywna postawa we wspólnocie europejskiej jest polską racją stanu, a nie z tego, że Polska i polskie samorządy korzystają ze środków unijnych - podkreśla.

Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem podkreśla, że chciałby, aby jego program wyborczy był wpisany w ustawowe ramy określające zadania i kompetencje samorządu wojewódzkiego. - Radni sejmiku Mazowsza staną przed koniecznością opracowania strategii podziału środków europejskich z nowej perspektywy finansowej na lata 2021 - 2027. Środki te mogą być dla Polski zmniejszone, zwłaszcza w części określanej jako fundusz spójności, co rodzi konieczność, jak najbardziej efektywnego ich wykorzystania - dodaje.

SLD Lewica Razem, jeśli jej kandydaci znajdą się w Sejmiku Mazowsza, proponować będzie rewizję kryteriów podziału funduszy europejskich pozostających w dyspozycji Sejmiku tak, aby Ziemia Radomska i sam Radom, pozyskiwały je w stopniu odzwierciedlającym ich potencjał ludnościowy i wyzwania rozwojowe. Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem krytycznie odnosi się do sposobu prowadzenia kampanii do Sejmiku Województwa Mazowieckiego przez część konkurencyjnych ugrupowań. - Szereg ich obietnic wynika bowiem z realizowanych już planów czy to szczebla centralnego czy samorządowego - mówi Ireneusz Sitarski. Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem uważa, że na wsparcie zasługują te wszystkie inicjatywy i inwestycje infrastrukturalne, które służą radykalnej poprawie komunikacji pomiędzy Radomiem a Warszawą.

Przed przyszłymi radnymi do samorządu wojewódzkiego oraz władzami samorządowymi Ziemi Radomskiej i miasta Radomia pojawiają się kwestie, które wymagają otwartej dyskusji już w trakcie kampanii. Do takich kwestii w samym Radomiu należy przyszłość radomskiego lotniska. - Brak spójnej strategii dotyczącej lotnisk na Mazowszu jest, zdaniem Sitarskiego, przejawem głębokich podziałów politycznych dotykających ten region. To przykład postępującej dezintegracji Mazowsza, która może się pogłębić po wyborach samorządowych, jeśli wyborcy nie zdecydują o politycznej równowadze w Sejmiku Mazowsza:

Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem uważa też, że przedmiotem dyskusji w trakcie kampanii powinny stać się również kwestie procesów deglomeracyjnych na Mazowszu żywo dotykające Ziemię Radomską i sam Radom. - Jeśli kandydaci Komitetu Wyborczego SLD Lewica Razem zostaną wybrani do Sejmiku Mazowsza, ich obowiązkiem będzie przygotowanie wniosku do polskiego rządu o rekompensatę utraconych przez Radom - na skutek reformy administracyjnej w 1999 r. - szans rozwojowych. Mimo deklaracji ówczesnego rządu żadne z 33 miast, które straciły status miast wojewódzkich, takich rekompensat nie dostało. Wokół tych kwestii powinien zostać wznowiony ruch samorządów byłych miast wojewódzkich, co oznaczałoby powrót do inicjatywy Związku Miast Polskich - podkreśla:

Na liście do Sejmiku Województwa Mazowieckiego w okręgu nr 5 znaleźli się:

- Ireneusz Sitarski - lider listy KKW SLD Lewica Razem do Sejmiku MazowszaAbsolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie SGH), magister ekonomii. W czasie studiów działacz ruchu studenckiego. Ma wieloletnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu, budowaniu strategii rozwoju i restrukturyzacji firm z różnych sektorów polskiej gospodarki. Dwukrotnie pełnił funkcję podsekretarza stanu, w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych (1994 -1996) i ponownie w Ministerstwie Skarbu Państwa (2001 – 2003). Jako wiceminister w rządzie SLD – PSL uczestniczył w procesie przygotowania polskiej gospodarki do integracji z Unią Europejską. Zajmuje się doradztwem ekonomicznym dla firm. Żonaty, dwoje dzieci. Interesuje się historią. Jeździ na nartach. Gra w szachy.

- Leszek Rejmer - radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego IV kadencji. Absolwent Wyższej Szkoły Handlu i Finansów Międzynarodowych w Warszawie, magister ekonomii. Przez wiele lat prowadził działalność gospodarczą. Zainteresowania: fotografia, sporty walki.

- Grażyna Janina Maryniak- Gawrylik - absolwentka Akademii Rolniczej w Lublinie, kształciła się na studiach podyplomowych w zakresie administracji i zarządzania oraz finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz na Politechnice Radomskiej. W trakcie wielu lat pracy w jednostkach administracji państwowej, samorządowej i skarbowej zdobyła olbrzymie doświadczenie w zarządzaniu finansami publicznymi. Od 1999 roku jest skarbnikiem powiatu lipskiego. Wdowa, jedno dziecko. Interesuje się filozofią, przyrodą, entomologią.

- Zygmunt Gorycki - absolwent Akademii Rolniczej w Krakowie, inżynier. W trakcie aktywności zawodowej pełnił funkcje kierownicze latach w zakładach przetwórstwa owocowo – warzywnego w Górze Kalwarii i Przysusze oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Aktywny działacz polityczny i samorządowy w powiecie przysuskim. Żonaty, dwoje dzieci.

- Barbara Kupczyk - emerytka. Aktywna w lokalnych społecznościach, związana z Osiedlem XV-lecia w Radomiu. Mężatka, jedno dorosłe dziecko. Jej pasją jest ogródek działkowy.

- Janusz Cichy - absolwent Akademii Rolniczej w Lublinie, Wyższej Szkoły Pedagogicznej Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie i Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Nauczyciel, wykładowca, autor podręczników i programów kształcenia zawodowego, wieloletni doradca metodyczny, specjalista w zakresie zarządzania oświatą z doświadczeniem pracy w administracji samorządowej. Propagator  zastosowania technologii informacyjnej w edukacji, ekspert MEN do spraw awansu zawodowego nauczycieli. Przez wiele lat kierował Radomskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli.

- Bożena Wilk - absolwentka Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach) magister bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Nauczyciel bibliotekarz w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Zakrzewie. Działa w Związku Nauczycielstwa Polskiego. Od 2003 roku wiceprezeska Międzygminnego Oddziału ZNP z siedzibą w Zakrzewie. Mężatka, jedno dorosłe dziecko. Interesuje się dobrą książką.

- Marcin Feruś - absolwent Uniwersytetu Świętokrzyskiego w Kielcach na kierunku politologia. Mieszkaniec Białobrzegów. Z wykształcenia politolog, z zawodu fryzjer. Zawsze aktywny w życiu publicznym. Po pracy spełniony mąż i ojciec 7-letniego syna..

- Magdalena Marszałek - absolwentka Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie o specjalności stosunki międzynarodowe i integracja europejska oraz kierunku zarządzanie zasobami ludzkimi w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu. Od 2011 roku zawodowo związana z Urzędem Gminy Garbatka-Letnisko, zajmuje się promocją Ziemi Radomskiej i wykorzystaniem funduszy strukturalnych. Autorka blisko 30 projektów współfinansowanych ze środków unijnych. Sekretarz Samorządowego Stowarzyszenia "Nasz Region Kozienicki". W domu szczęśliwa żona i mama dwuletniego synka.