Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święte Anastazja i Bazylissa, męczennice
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Żelazowice, Libiszów
Dziś jest: Czwartek, 15 kwietnia 2021

RADOM

Tajne aneksy i galowe fiasko?

piątek, 05 października 2018 19:12 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Michał Kaczor / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Niejasny aneks w dokumentacji dotyczącej rewitalizacji zespołu kamienic Deskurów oraz gala boksu, która ma odbyć się w listopadzie w Radomskim Centrum Sportu były tematami konferencji prasowej kandydatów do Rady Miejksiej w Radomiu startujących z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Łukasz Podlewski opisał sytuację dotyczącą harmonogramu prac remontowych przy Kamienicy Deskurów, ale również historii podpisywania umów i aneksów, które zdaniem kandydata zostały zatajone.

- 27 kwietnia 2017 roku podpisana została umowa na rewitalizację i przebudowę kamienicy za kwotę 24 miliony 675 tysięcy złotych. Prace nabierają tempa. 8 grudnia 2017 roku Gmina Miasta Radomia zawiera z zarządem województwa mazowieckiego umowę na dofinansowanie tych prac na kwotę 23 miliony 195 tysięcy złotych. Z tej umowy wynika, że inwestycja ma być zrealizowana do sierpnia 2018 roku. Już po czterech miesiącach - w kwietniu 2018 - zawarty zostaje aneks zmieniający czas realizacji i rozliczenia tej inwestycji - relacjonuje Łukasz Podlewski: - Prace trwają, a w międzyczasie słyszymy na zmianę o tym, że prace skończą się do końca sierpnia 2018, a za kilka dni o tym, że będzie potrzebny większy nakład prac żeby tą kamienicę dokończyć. I oto przychodzi koniec sierpnia 2017. Do przewodniczącego Rady Miejskiej w Radomiu wpływa projekt uchwały podpisany przez prezydenta Radosława Witkowskiego, w którym jest mowa o zmniejszeniu planu dochodów o kwotę 8, 2 mln zł - to dokładnie ta kwota, która miała być rozliczona wraz zakończeniem prac przy kamienicy. Koniec końców uchwała została przyjęta, ale bez słowa o zmniejszeniu dochodów o tą kwotę. Mimo tego 30 sierpnia zostaje podpisany kolejny aneks z zarządem województwa przedłużający termin rozliczenia tej inwestycji, a tym samym przedłużenia prac do połowy 2019 roku. Wróćmy teraz do słów wiceprezydenta Konrada Frysztaka, który powiedział że trzeba zmniejszyć plan dochodów, ponieważ, tu cytuję: przetarg poszedł taniej. Chciałbym zapytać pana wiceprezydenta: w którym momencie przetarg poszedł taniej?

Zdaniem Łukasza Podlewskiego brakuje transparentności i przejrzystości w tym mieście. - Podpisywane są jakieś tajne aneksy zmieniające terminy i naprawdę nikt o tym nie wie:

Kolejną sprawą, która niepokoi kandydata jest zaplanowana na 17 listopada gala boksu, która ma się odbyć w Radomskim Centrum Sportu. - Byłem wczoraj na terenie budowy. Nie ma absolutnie technicznej możliwości, aby ta gala się odbyła - mówi Łukasz Podlewski i apeluje do prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego: - Proszę prezydenta Witkowskiego o pokazanie umowy. Nie chcę słyszeć zganiania winy na prezesa Jandułę i przerzucania się odpowiedzialnością:

Przypomnijmy, oddanie hali planowane jest na 12 listopada. Gala boksu ma się odbyć 5 dni później.