Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święte Anastazja i Bazylissa, męczennice
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Żelazowice, Libiszów
Dziś jest: Czwartek, 15 kwietnia 2021

RADOM

Profilaktyka ratuje życie

wtorek, 23 października 2018 09:24 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Radomskie Centrum Onkologii zorganizowało z tej okazji "białą sobotę".

Można było skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji u ginekologa, chirurga czy onkologa klinicznego. Lekarze onkolodzy przebadali kilkadziesiąt kobiet w wieku od 18 do 78 lat. Niektóre z nich kierowane były na specjalistyczne badania. Rzecznik Radomskiego Centrum Onkologii Izabela Leśkiewicz.

"Biała sobota" to nie jedyna inicjatywa szpitala na Wacynie w związku z profilaktyką raka piersi. W piątek odbyła się konferencja "Europejski standard diagnostyki i leczenia kobiet z rakiem piersi. Breast Cancer Unit". W spotkaniu uczestniczyło kilkadziesiąt pań ze Stowarzyszenia Amazonki DANA w Radomiu. 

Prof. Zoran Stojcev, ordynator Oddziału Chirurgii Onkologicznej w RCO podkreśla wagę profilaktyki. - Prowadzić zdrowy styl życia, zdrowo się odżywiać, nie palić papierosów, uprawiać sport - zaleca prof. Stojcev. Kolejny krok to wtórna profilaktyka, której celem jest wczesne wykrycie nowotworu. Chodzi o badanie się np. mammografię. - Jeżeli mamy wczesne zmiany w wyniku raka piersi czy innego nowotworu, to mamy prawie 100%-owe wyleczenie. Niestety w Polsce mamy wyleczenia z nowotworów na poziomie 30%. To jest skutek późnego wykrywania - mówi ordynator chirurgii onkologicznej. Wiekowa grupa ryzyka zaczyna się w wieku 50 lat, choć ta granica cały czas się obniża. Innym wysokim czynnikiem ryzyka jest zachorowalność na nowotwór w rodzinie. - Wystarczy do 40. roku życia zrobić zwykłe USG. Jeżeli nie ma nic podejrzanego, nie musimy dalej robić - mówi prof. Zoran Stojcev. Niestety, mimo wielu akcji profilaktycznych zgłaszalność kobiet na badania jest wciąż niska i nie sięga 30%.

Plusem i nadzieją jest rozwój medycyny. - Powstało mnóstwo nowych leków. Ostatnio bardzo jest na topie też tzw. terapia celowana. Powstaje spersonalizowana medycyna - mówi prof. Zoran Stojcev.

Radomskie Centrum Onkologii posiada kontrakty z NFZ na leczenie chemioterapią, radioterapią i chirurgią onkologiczną. Szpital stara się teraz o kontrakt na badania PET, ponieważ jako jedyny w regionie posiada specjalistyczny sprzęt do wykonywania tego typu badań. W planach jest też utworzenie w placówce tzw. Breast Unit, czyli miejsca skoordynowanego leczenia raka piersi. 

foto: własne, RCO