Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święte Anastazja i Bazylissa, męczennice
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Żelazowice, Libiszów
Dziś jest: Czwartek, 15 kwietnia 2021

RADOM

Masz świadomość? To już wiele!

środa, 24 października 2018 09:52 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (longleanna)
Weronika Chochoł

Październik jest miesiącem walki z rakiem. Jest to również miesiąc świadomości raka piersi. Stanowi on około 20 procent wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek.

Przede wszystkim profilaktyka

Rak piersi występuje częściej po menopauzie, a ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia. Istnieje wiele czynników ryzyka zachorowania na raka piersi, jednak dużo zależy również od samych kobiet. Ogromne znaczenie w zapobieganiu i szybkim wykrywaniu raka piersi ma profilaktyka pierwotna i wtórna. Do profilaktyki pierwotnej należą zdrowy tryb życia, wielodzietność, długie karmienie piersią, rezygnacja z antykoncepcji hormonalnej, zdrowa dieta i ruch. Są to również czynniki, na które kobiety nie mają wpływu. To między innymi późne wystąpienie pierwszej miesiączki czy wcześniejsza menopauza. Do profilaktyki wtórnej zaliczają się badania - wyjaśnia ginekolog Grzegorz Nyc: 

Mammografia to metoda badania piersi przy użyciu promieni rentgenowskich wykorzystywana jako badanie profilaktyczne w grupie kobiet 50 – 69 lat. Polega na ucisku piersi w dwóch projekcjach i zobrazowaniu tkanki piersi na zdjęciach rentgenowskich. Jest doskonałą metodą do oceny mikrozwapnień oraz drobnych zmian w piersiach o budowie tłuszczowej. Kobiety, które robiły mammografię przyznają, że nie jest to badanie przyjemne, ale konieczne. Wśród wymówek, które stosują jest właśnie strach przed badaniem. - Warto zacisnąć zęby i przetrzymać, bo stawka jest o wiele większa - przekonuje Eleonora Moskwa z pracowni mammograficznej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu: 

Mammografia to badanie wykonywane przy użyciu promieniowania rentgenowskiego. Jednak jak uspokaja doktor Grzegorz Nyc, badanie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjentki:

Badania w każdym wieku

Mammografia skierowana jest do kobiet dojrzałych, jednak o zdrowie swoich piersi zadbać mogą panie w każdym wieku. Nie trzeba zapisywać się, wychodzić z domu i szukać wysokiej klasy specjalistów - wystarczy badać się samodzielnie - zachęca Wioletta Mantorska-Anus - kierownik zespołu techników medycznych w Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu i wyjaśnia, co powinno zaniepokoić kobiety podczas samobadania:

Takie badanie najlepiej wykonać tydzień po miesiączce. Kobiety przed 50 powinny również wykonywać USG piersi. 

A czy radomianki badają się?

Kobiety są zabiegane, troszczą się o najbliższych, pamiętają o wielu sprawach, ale czy nie zapominają o własnym zdrowiu?

W piątek, 26 października ulicami Radomia przejdzie Marsz Życia i Nadziei, którego ideą jest walka z rakiem piersi. Więcej znaleźć można tutaj

Zachęcamy do badań, a także dbania o swoje zdrowie przez 365 dni w roku!