Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Pachomiusz Starszy, pustelnik
Dziś jest: Czwartek, 09 maja 2024

RADOM

Pamięć wiecznie żywa...

środa, 31 października 2018 12:58 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (goszka)
Weronika Chochoł

Dziś, we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych - Dzień Zaduszny, wspominamy tych, którzy odeszli w minionym roku. 

RADOM

Stanisław Tkaczyk, przewodniczący Zarządu Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Radomiu.

Stanisław Tkaczyk zmarł 13 listopada 2017 roku. Przez wiele lat angażował się społecznie. W 2015 roku stanął na czele Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Radomiu. Był też członkiem Zarządu Oddziału Okręgowego w Warszawie. Miał 68 lat.

Barbara Wojdan, wdowa po pierwszym dyrektorze Teatru Powszechnego w Radomiu, Zygmuncie Wojdanie.

Barbara Wojdan zmarła nagle 9 grudnia 2017 roku.

Adam Bogusław Kaca, Sędzia Sądu Okręgowego w Radomiu w stanie spoczynku.

Adam Kaca na urząd sędziego został powołany w 1962 roku, w 1973 roku został powołany na urząd sędziego Sądu Wojewódzkiego w Kielcach, następnie w 1975 roku został przeniesiony do Sądu Wojewódzkiego w Radomiu. Z dniem 1 maja 2002 roku przeszedł w stan spoczynku. Był autorytetem w dziedzinie prawa cywilnego. Cieszył się ogromnym szacunkiem i uznaniem radomskich prawników.

 Eugeniusz Pastuszka, prezes spółki Radomskie Hale Miejskie.

Eugeniusz Pastuszka zmarł 25 grudnia 2017 roku. W Zarządzie spółki z o.o. Radomskie Hale Mięsne zasiadał od 2013 roku. Dzięki współdziałaniu producentów i handlowców oraz przy zaangażowaniu prezesa Eugeniusza Pastuszki w 2015 roku w Radomia wybudowana została nowoczesna hala handlowo - usługowa zgodna z wszystkimi wymogami Unii Europejskiej. Powstało w niej ponad 500 nowych miejsc pracy dla osób związanych z handlem, usługami i obsługą obiektu. Miał 65 lat. 

Rafał Wojewódka - kibic Radomiaka, autor książki "Ja, kibic".

Rafał Wojewódka był autorem książki “Ja kibic”, w której opisywał, jak każdego dnia gra swój wielki mecz o najwyższą stawkę - godne życie. W publikacji chciał pokazać, pasje ludzi niepełnosprawnych, a także miłość do piłki nożnej. - Napisanie jej kosztowało mnie sporo pracy i siły ponieważ mogę pisać myszką na klawiaturze ekranowej, tylko dwoma palcami. - wspominał przed dwoma laty Rafał Wojewódka. Zmarł w styczniu 2018 roku. Miał 38 lat.

 Również w styczniu 2018 Henryk Marciniak - ceniony instruktor ZHP, były naczelnik Biura Rady Powiatu Starostwa Powiatowego w Radomiu.

Henryk Marciniak w latach osiemdziesiątych pełnił funkcję Komendanta Radomskiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. Następnie został powołany na stanowisko wicekuratora oświaty w województwie radomskim. Był także prezesem Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych – Ziemia Radomska. W latach 1999-2014 pracował jako naczelnik Biura Rady Powiatu Starostwa Powiatowego w Radomiu pełniąc tą funkcję aż do przejścia na emeryturę. Miał 73 lata.

 Waldemar Rajca, radomski polityk i publicysta.

Waldemar Rajca zmarł 7 lutego 2018 roku. Ukończył Politechnikę Świętokrzyską i Wydział Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat był prezesem Oddziału Radomskiej Unii Polityki Realnej. W latach 1995-2002 był redaktorem naczelnym miesięcznika "Realista", a w 1997 roku "Czas-u UPR" . Pisał też w "Przeglądzie Radomskim" i "Oku na miasto". W 2010 roku kandydował na prezydenta Radomia, w 2014 roku do Parlamentu Europejskiego, a w 2015 roku do Senatu z ramienia Kongresu Nowej Prawicy. W 2011 roku Waldemar Rajca został prezesem radomskiego oddziału Nowej Prawicy, a w 2016 roku stanął na czele mazowieckich struktur Kongresu Nowej Prawicy. Miał 64 lata.

Marian Czachor, legenda Radomiaka i reprezentant Polski

Marian Czachor to jedyny reprezentant seniorskiej reprezentacji Polski w piłce nożnej, który w momencie występu w biało-czerwonej koszulce był zawodnikiem Radomiaka. W lipcu minęło 70 lat od tego wydarzenia. W 1947 zagrał w meczu z Rumunią. Występował na pozycji pomocnika. Przez całą swoją karierę grał w Radomiaku. Był ostatnim żyjącym z braci Czachorów, których imię nosił stadion przy ul. Struga 63. Zmarł w czwartek, 15 lutego w wieku 93 lat.

Krystyna Zapała, pediatra

Krystyna Zapała rozpoczęła pracę w Szpitalu Miejskim w 1958 roku. Przez wiele lat pracowała w Oddziale Dziecięcym oraz w poradniach dziecięcych w Radomiu. Pełniła funkcję zastępcy ordynatora Oddziału Dziecięcego I, od 1991r. do czasu odejścia na emeryturę w roku 1998, była Ordynatorem Oddziału Dziecięcego I w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, obecnie Radomski Szpital Specjalistyczny przy ulicy Tochtermana. Doktor Zapała zajmowała się nefrologią dziecięcą. Była nauczycielem i wychowawcą wielu specjalistów w dziedzinie pediatrii. Część z nich podjęła następnie szkolenia w wąskich specjalnościach; w zakresie neurologii, kardiologii, diabetologii, nefrologii, alergologii dziecięcej. Dr Krystyna Zapała zmarła 24 marca w wieku 84 lat.

Jur Zieliński, znany w całym regionie trener piłkarski

Jako piłkarz przez 4 sezony grał w Radomiaku. Po zakończeniu kariery był trenerem "Zielonych", a później m.in. Pilicy Nowe Miasto, Orlęty Dęblin, czy Szydłowianki Szydłowiec. Co warte podkreślenia, był współtwórcą historycznego awansu Radomiaka do I ligi. Jur Zieliński zmarł 22 kwietnia 2018 roku. Miał 72 lata.

Marcin Pawlak, prezes firmy Stolpaw

Marcin Pawlak przez wiele lat sponsorował Cerrad Czarnych Radom, był też członkiem Świętokrzyskiego Bractwa Kurkowego.Ciało Marcina Pawlaka znalazła rodzina. Ze względu na niewyjaśnione okoliczności śmierci, sprawę badała prokuratura. Zmarł 24 kwietnia. Miał 42 lata.

 Mjr Henryk Wiśnicki - prezes radomskiego oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego

Jako czternastolatek w lipcu 1944 r. wstąpił do AK na Placówce Mąchocice (Obwód Kielce Okręgu Radomsko-Kieleckiego AK). W organizacji używał pseudonimu „Wilga” i był łącznikiem. Podczas Akcji „Burza” wcielony do 72 pp AK. Dostarczał do oddziałów środki opatrunkowe i leki, żywność do szpitali polowych, uczestniczył w umieszczaniu rannych żołnierzy na „melinach”. Brał udział w bitwach z Niemcami pod Stefanowem i Białym Ługiem. Po wkroczeniu Armii Czerwonej pozostał w konspiracji – najpierw w organizacji „NIE”, później w Zrzeszeniu „WiN”. W drugiej konspiracji używał pseudonimu „Orzeł” i był łącznikiem por. Włodzimierza Kozłowskiego „Oriona” i kpt. Czesława Niedbały „Murka”. We wrześniu 1949 r. na terenie powiatu radomskiego założył organizację niepodległościową „Biały Orzeł”, której został komendantem. W lipcu 1950 r. aresztowany przez UB. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach z 17 kwietnia 1951 r. skazany na karę 14 lat więzienia. Na mocy amnestii karę skrócono i 10 lipca 1958 r. został zwolniony z więzienia. Był wieloletnim prezesem Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego w Radomiu. Mjr Henryk Wiśnicki miał 88 lat.

Mjr Józefa Życińska, żona Aleksandra Życińskiego ps. „Wilczur” - żołnierza polskiego podziemia, zamordowanego przez komunistów, odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Mjr Józefa Życińska urodziła się w 1930 roku we wsi Wołów w gminie Bliżyn. W czasie wojny pomagała radzieckim więźniom niemieckiego obozu w Bliżynie, była też łączniczką Armii Krajowej. W październiku 1943 roku złożyła przysięgę i dostała pseudonim „Zośka”. W oddziale poznała przyszłego męża, Aleksandra Życińskiego ps. "Wilczur". W 1948 r. wzięła ślub z Aleksandrem Życińskim, ale niestety niedługo później dostała się wraz z mężem i innymi partyzantami do niewoli. Chociaż „Zośka” była już wtedy w ciąży, nie uniknęła katowania ze strony funkcjonariuszy. W więzieniu urodziła córkę Aleksandrę. Ze względu na stan zdrowia zwolniono ją w 1950 roku, jednak każdego dnia musiała się meldować na posterunku milicji. Przez 13 lat nie mogła znaleźć pracy ze względu na przeszłość. Zmarła 4 czerwca 2018 roku. Miała 88 lat.

W czerwcu odszedł również Zdzisław Ziółkowski - dyrektor operacyjny Radomskiego Centrum Onkologii.

Stanisław Wróbel, wieloletni sędzia i obserwator, wspaniały przyjaciel piłki nożnej

Stanisław Wróbel zaczynał w 1977 roku, a od 1984 roku prowadził mecze na szczeblu centralnym. W sumie na tych wyższych szczeblach poprowadził aż 1548 spotkań. Potem był obserwatorem. Również na szczeblu centralnym i okręgowym. Członek zarządu, referent obsady, a także wieloletni skarbnik Wydziału Sędziowskiego ROZPN. Przez niemal 40 lat był zawsze mocno zaangażowany w sprawy sędziowskiej organizacji. Dodatkowo przez 45 lat pracował w Muzeum Wsi Radomskiej. Zmarł 4 sierpnia.

REGION RADOMSKI

Henryk Kuna, strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Jedlni-Letnisku z ponad 70-letnim stażem

Henryk Kuna wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej w 1947 roku. Wielokrotnie był odznaczany m.in. Złotym Znakiem Związku OSP RP, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa, Medalem honorowym im. Bolesława Chomicza. - Druh Henryk Kuna dopóki pozwalały mu na to zdrowie i siły czynnie brał udział w budowaniu tradycji naszej jednostki uczestnicząc w każdym aspekcie jej życia - czytamy w komunikacie OSP Jedlnia-Letnisko. Miał 94 lata. Zmarł w lutym 2018 roku.

Adam Dąbrowski, komendant gminny Ochotniczej Straży Pożarnej, odznaczony Złotym Znakiem Związku OSP, bardzo zasłużony dla organizacji straży pożarnej w gminie Kazanów.

Adam Dąbrowski zmarł nagle podczas prac gospodarczych na własnej posesji. Druh Adam Dąbrowski był niezwykle lubianym mieszkańcem Kazanowa, który przez wiele lat bezinteresownie pomagał innym. Wcześniej pracował w zawodowej straży pożarnej, ale zawsze aktywnie działał w macierzystej jednostce OSP Kazanów. Przez wiele lat był komendantem gminnym OSP. Zmarł 3 sierpnia w wieku 59 lat.

OPOCZNO

W lutym zmarł Jacek Lewandowski, wieloletni choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Tramblanka”.Miał 59 lat. Jako choreograf pracował także z zespołami Smardzewianie, Dobroń, Piliczanie z Tomaszowa Maz. W ostatnich latach związany z Łodzią, był tam wojewódzkim konsultantem zespołów folklorystycznych w Łódzkim Domu Kultury.

 W marcu zmarł Janusz Macierzyński, długoletni samorządowiec i były wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie. Miał 72 lata. Janusz Macierzyński był wiceburmistrzem Opoczna w latach 2007 - 2015 oraz przewodniczącym Rady Miejskiej w 2002 i 2006 roku. Był też radnym miejskim III, IV i V kadencji. Był też założycielem i szefem Stowarzyszenia „Ziemia Opoczyńska” oraz jednym z założycieli opoczyńskich „Pokoleń”.

 Również w marcu odeszła Marianna Wesołowska, twórczyni ludowa z Sobawin. Wykonywała tkaniny z wełny oraz lnu. Miała 83 lata.

W lipcu pożegnaliśmy Ewę Wojtun, sołtys Bukowca Opoczyńskiego, utalentowaną pieśniarkę. Jako prezes, aktywnie tworzyła Bukowieckie Stowarzyszenie Kultury Ludowej i Sportu. Była przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Bukowcu Opoczyńskim.