Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

RADOM

Sprawne światła mogą uratować życie

czwartek, 22 listopada 2018 11:51 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Można bezpłatnie sprawdzić i wyregulować światła w swoim samochodzie. Mazowiecka drogówka prowadzi akcję "Twoje Światła - Twoje Bezpieczeństwo".

Sprawne i prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę lub pieszego. Jeśli oświetlenie pojazdu jest nieprawidłowe, wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego.

- Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy zmrok zapada dużo szybciej. Pamiętajmy, że jeżeli pojawiło się uszkodzenie, wymieńmy żarówki. Przygotujmy się wcześniej do okresu jesienno-zimowego - mówi podinsp. Stanisław Popiel z mazowieckiej drogówki.

Akcja to jednak nie tylko częste kontrole. 24.11, 01.12, 08.12 oraz 15.12 można bezpłatnie sprawdzić i wyregulować oświetlenie w samochodach. W Radomiu w stacji przy ul. Giserskiej 20 oraz w Jastrzębi.

- Warto do takiej stacji się udać, wszystko wyregulować. Tam, gdzie coś się spaliło, można wymieni - zachęca Stanisław Popiel.

Sprawdzenie świateł w samochodzie podczas kontroli drogowej to kwestia minuty lub dwóch.

Kierowcy zgodnie podkreślają, że sprawne oświetlenie w samochodzie to podstawa. Szczególnie, kiedy dni są krótkie.

 

Jak prawidłowo ustawić światła w pojeździe:

1) Usuń niepotrzebne, ciężkie przedmioty z bagażnika samochodu. Jeśli pojazd wyposażony jest w regulację wysokości świateł ustaw pokrętło w położeniu ”0”. Sprawdź również czy ciśnienie we wszystkich oponach jest prawidłowe.

2) Zaparkuj samochód ok 5 - 6 metrów od ściany lub drzwi. Próbę najlepiej przeprowadzić po zmroku. Przód samochodu powinien być skierowany na ścianę. Upewnij się, że podłoże jest równe. Najlepszy będzie betonowy parking lub podjazd. Włącz światła mijania. Nie włączaj świateł drogowych. Jeśli żarówki są prawidłowo zamontowane, wiązka światła powinna dawać widoczną granicę „światło-cienia” w poziomie. Zaznacz na ścianie taśmą punkty świetlne reflektorów liniami pionowymi i poziomymi.

3) Za pomocą poziomnicy sprawdź, czy obydwa punkty znajdują się na tym samym poziomie. Jeśli nie są użyj taśmy, aby dokonać pomiaru a następnie wyznacz taśmą jednakową wysokość. Linia pozioma nie powinna znajdować się wyżej niż 1 metr od ziemi. Punkty świetlne powinny znajdować się w połowie wysokości między środkiem reflektora a zderzakiem. Powinny również mieścić się w osi auta.

4) Zaznacz miejsca w których powinny znaleźć się punkty świetlne reflektorów. Wyłącz światła mijania. Usuń pierścień wokół reflektorów i zlokalizuj śruby regulacyjne. Znajdują się one zwykle obok reflektorów. Powinna być jedna śruba w górnej części reflektora do ustawień w pionie i druga znajdująca się obok reflektora do ustawień światła w poziomie.

5) Użyj wkrętaka do ustawienia śrub. Górną śrubę skręć zgodnie ze wskazówkami zegara aby podwyższyć wysokość świateł, lub przeciwnie do wskazówek zegara, aby je obniżyć. Przekręć boczne śruby, aby reflektor przesunąć w prawo lub lewo. Po ustawieniu śrub włącz światła mijania, aby sprawdzić, czy są ustawione poniżej linii taśmy naklejonej na ścianie. Dzięki takiemu ustawieniu nie będziesz oślepiać kierowców jadących z przeciwka.

Zapraszamy do nas: