Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

RADOM

Mądre żywienie - zdrowe pokolenie

sobota, 15 grudnia 2018 10:02 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Dlaczego warto karmić piersią? Ile cukru spożywa przeciętny Polak i dlaczego jest to o wiele za dużo? Jak czytać etykiety na produktach, by wybierać te najlepszej jakości? Odpowiedzi na te i więcej pytań uzyskać można było podczas konferencji naukowej "Mądre żywienie - zdrowe pokolenie", która odbyła się w Wyższej Szkole Handlowej w Radomiu. 

Adresatami konferencji byli przede wszystkim młodzi ludzie, którzy nie zawsze dbają o swoją dietę - często nie mają świadomości jakie konsekwencje w przyszłości może przynieść nieodpowiednia dieta stosowana od najmłodszych lat. Osoby młode przyznają, że z utrzymywaniem zbilansowanej diety bywa u nich różnie:

Właśnie uświadomienie uczestnikom wagi zdrowego żywienia oraz odpowiedniego trybu życia było celem konferencji. - O swoim zdrowiu zaczynamy myśleć dopiero wtedy, kiedy wydarzy się coś złego. Chodzi o to, żeby zawczasu minimalizować ryzyko - mówi Lucyna Wiśniewska - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu:

Lucyna Wiśniewska apeluje również o rozsądek w kwestii leków. - Medycyna to niewielki procent udziału w naszej dobrej kondycji zdrowotnej. Około siedemdziesięciu procent stanowi szeroko pojęty zdrowy styl życia - przekonuje:

Pierwszy wykład należał do Lidii Pietrzyk z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu, która zajęła się tematem karmienia piersią. Jest to pierwszy krok do zdrowia - już od najmłodszych lat, a nawet dni życia dziecka. Dzieci karmione piersią są spokojniejsze, nie mają problemów z koncentracją, ale karmienie naturalne zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób - od żółtaczki i śmierci łóżeczkowej przez problemy ze zgryzem, alergie aż do udarów czy cukrzycy w dorosłym życiu. Karmienie piersią to korzyść nie tylko dla noworodka, ale również dla matki. Podczas karmienia piersią wytwarzane są hormony, które pozwalają mamie dojść do pełnego zdrowia po ciąży i porodzie. Mają również wpływ na samopoczucie. Karmienie piersią zmniejsza również ryzyko zachorowania np. na raka piersi.

Kiedy już dorastamy musimy sami wybierać po jakie produkty sięgamy. Głównym błędem popełnianym przez Polaków jest spożywanie zbyt dużej ilości soli i cukrów prostych oraz za mało błonnika w diecie. Ten ostatni czynnik wpływa na nasze zdrowie bezpośrednio powodując raka jelita grubego. Sól i cukier można i trzeba stopniowo ograniczać - apeluje Wanda Kamieniak z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Radomiu i dodaje: - Światowa Organizacja Zdrowia zaleca 5 g soli na dobę - to jest ta sól, która znajduje się we wszystkich produktach. Dlatego my nie powinniśmy już dosalać tego co jemy:

W utrzymaniu zdrowej diety bardzo pomocne jest czytanie etykiet znajdujących się na produktach. Są na nich pozycje, które każdy producent ma obowiązek umieszczać. To m.in data ważności, skład czy wartość odżywcza. Warto pamiętać, że skład podawany jest malejąco - to już daje nam pogląd na to, czego w danym produkcie jest najwięcej. Zasady prawidłowego odczytywania etykiet wyjaśniała Helena Kobus z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej: 

Czytając etykiety trudno jest znaleźć produkt idealny. Warto jednak wprowadzić kilka zmian do swojej diety, by ograniczyć spożywanie produktów szkodzących zdrowiu na rzecz tych potrzebnych organizmowi. Tu można na przykład białko zwierzęce zastąpić białkiem roślinnym - zauważa Helena Kobus: 

Spotkanie zorganizowane zostało przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Radomiu we współpracy z Polskim Towarzystwem Higienicznym w Warszawie, Stowarzyszeniem Środowiska Inicjatywa, radomskim oddziałek Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Duszpasterstwem Rodzin Diecezji Radomskiej oraz Wyższą Szkołą Handlową w Radomiu.