Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

RADOM

Fałszywe QR kody przy bankomatach

wtorek, 08 stycznia 2019 09:36 / Autor: Weronika Chochoł
fot. en.wikipedia.org
Weronika Chochoł

Bezprawne naklejki z QR kodem pojawiają się na bankomatach. Jego zeskanowanie może nas sporo kosztować. 

Przedmiotowe naklejki z kodami QR zamieszczane są bez zgody i wiedzy właścicieli bankomatów, czyli banków oraz sieci bankomatowych. Kody nie są w żaden sposób powiązane z jakimikolwiek usługami bankowymi.

Przestępcy wprowadzają ofiary w błąd poprzez przekazanie fałszywej informacji np. o możliwej wygranej. Potencjalny klient nieświadomy zagrożenia przekierowany zostanie do usługi SMS PREMIUM, której uruchomienie spowoduje naliczenie wysokich opłat. To nie jedyny sposób na oszustwo za pomocą kodów. Mogą one również zostać wykorzystane do podstawiania oszukańczych platform, których celem może być wyłudzenie loginów i haseł do serwisów pocztowych, mediów społecznościowych, bankowości elektronicznej, usług publicznych, jak również do zainfekowania smartfonów szkodliwym oprogramowaniem.

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, Związek Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zalecają ostrożne korzystanie z tej funkcjonalności. Należy unikać skanowania kodów QR niewiadomego pochodzenia udostępnianych w miejscach publicznych. Natomiast w przypadku, gdy użytkownik smartfona padł ofiarą przestępstwa, powinien niezwłocznie zawiadomić bank i przedsiębiorcę telekomunikacyjnego, a także złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w jednostce Policji.