Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

RADOM

Tramwaj w Radomiu? Propozycje tras

piątek, 22 lutego 2019 11:09 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (Neurolink)
Weronika Chochoł

W piątek, 22 lutego w ramach działalności Instytutu Sobieskiego ukaże się raport "Tramwaj dla Polski". Radomianin Łukasz Zaborowski pochylił się w nim nad pięcioma miastami - również Radomiem. 

W raporcie znaleźć można koncepcje nowych systemów tramwajowych w pięciu miastach Polski. Obok Radomia ujęte w nim zostały także Kielce, Tarnów, Bielsko Biała i Białystok.

- Celem raportu jest pokazanie konkretnych przebiegów linii i umiejscowienia przystanków w przestrzeni miejskiej. Natomiast oczekiwanym skutkiem - pobudzenie wyobraźni mieszkańców, skłonienie urbanistów do dyskusji, a władz miasta - do zajęcia stanowiska - mówi autor raportu Łukasz Zaborowski.

W Radomiu, zgodnie z przedstawioną koncepcją miałyby funkcjonować dwie linie tramwaju o łącznej długości prawie 22 kilometrów.

Pierwsza linia ruszałaby sprzed szpitala na radomskim Józefowie, dalej tramwaj jechałby przez  Michałów, osiedle Akademickie, Śródmieście, Młodzianów i Prędocinek. Według koncepcji linia miałaby 17 przystanków, a jej długość wynosiłaby trochę ponad 10 km.

Proponowana trasa drugiej linii biegłaby z osiedla Gołębiów na Południe. 21 przystanków ulokowanych byłoby na takich dzielnicach jak Osiedle nad Potokiem, Żakowice, Borki czy Południe. Średnia odległość międzyprzystankowa dla obydwu linii wynosiłaby około 600 metrów. Linie przecinałyby się na jednym wspólnym przystanku.

Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą, wydawniczą i ekspercką. Przygotowuje z własnej inicjatywy raporty, komentarze i ekspertyzy dotyczące głównych obszarów swojej działalności takich jak: energetyka, transport, gospodarka, finanse publiczne, rozwój regionalny, nowe technologie, infrastruktura i polityka zagraniczna. Jest organizatorem wielu międzynarodowych i krajowych konferencji, seminariów i paneli.

Misją Instytutu jest nie tylko zwracanie uwagi na niedoskonałości ustrojowe, lecz także proponowanie rozwiązań.