Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Sykstus II, papież i męczennik
Dziś jest: 07 sierpnia 2020

RADOM

Patrz w lusterka...

piątek, 29 marca 2019 11:21 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (christels)
Weronika Chochoł

Kalendarzowa wiosna w połączeniu z kilkoma ciepłymi dniami sprawiła, że motocykliści coraz chętniej wracają na drogi po zimowej przerwie. Przypomninamy zatem o rozsądku, który nie powinien opuszczać nikogo z uczestników ruchu drogowego. 

Patrz w lusterka - motocykliści są wszędzie

Motocykle, z racji większego przyspieszenia i mniejszej masy, szybciej niż samochód osiągają wysokie prędkości. Zdarza się, że na drodze "pojawiają się znikąd". Dlatego tak ważne jest, by podczas wykonywania manewrów na drodze chociaż dwukrotnie spojrzeć w lusterko. - To bardzo ważne, motocykliści nie zawsze są ubrani tak, jakbyśmy chcieli - w czarne kombinezony. O ile w dzień ich widać, o tyle w nocy zlewają się z otoczeniem - mówi podinsp. Stanisław Popiel z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu: 

Najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów jest prędkość i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Warto również pamiętać, że motocykliści - podobnie jak rowerzyści i piesi - zaliczani są do niechronionych uczestników ruchu drogowego. W przypadku zderzenia, w przeciwieństwie do kierowcy samochodu, którego chroni karoseria, motocyklista ponosi dotkliwe obrażenia, niejednokrotnie również śmierć. 

Zwolnij - samochody są wszędzie

Winą za zdarzenia drogowe z udziałem motocyklistów trudno obarczyć którąś ze stron. Jednak ich skutki odczuwają obie strony. - Apeluję do motocyklistów o zrezygnowanie z agresji na drodze - mówi podinsp. Stanisław Popiel i przypomina - motocyklistów obowiązują takie same ograniczenia prędkości, co kierowców:

Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też o kulturę i życzliwość. Na drogach nie powinno dochodzić do rywalizacji – kto jest najważniejszy i kto ma pierwszeństwo. Motocykliści, rowerzyści, piesi - podobnie jak kierowcy samochodów osobowych, ciężarowych czy autobusów - są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

Coraz częściej w "sezonie komunijnym" decydujemy się na zakup quada w ramach prezentu. O tym, dlaczego warto się dobrze zastanowić nad zakupem i jakie warunki musi spełniać kierowca quada pisaliśmy tutaj.

Zapraszamy do nas: