Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Celina Borzęcka, zakonnica
Dziś jest: Poniedziałek, 26 października 2020

RADOM

Pogotowie ratunkowe powiększy tabor

piątek, 26 kwietnia 2019 12:27 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Samorząd Mazowsza przekazał 2,5 mln zł na zakup pięciu nowych karetek dla Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. O pieniądze na finansowe wsparcie zakupu ambulansów wnioskował do samorządu województwa prezydent Radomia. Dziś udało się podpisać umowę w tej sprawie. Dłonie uścisnęli sobie wicemarszałek Rafał Rajkowski i wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak.

Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego z każdym rokiem wyjeżdża do coraz większej liczby zgłoszeń. To oczywiście sprawia, że obciążone wyjazdami ambulanse i sprzęt mocno się zużywają. Dlatego prezydent Radomia wnioskował do samorządu województwa o finansowe wsparcie na nowe ambulanse, a zarząd i radni województwa przekazali z budżetu Mazowsza 2,5 mln zł na zakup pięciu nowych karetek. – Zdrowie i życie ludzkie to priorytet. Przywiązujemy ogromną wagę do rozwijania placówek ochrony zdrowia – mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski:

Ratownicy medyczni bez sprawnych karetek i specjalistycznego sprzętu mają mniejsze szanse na ocalenie czyjegoś życia. Niestety, samochody i sprzęt, którymi dysponują stacje pogotowia szybko się eksploatują. Dlatego samorząd województwa regularnie przeznacza środki z budżetu Mazowsza na ambulanse dla stacji pogotowia z całego województwa. Tylko od początku tego roku zdecydowano o zakupie 23 karetek z wyposażeniem, które trafią do mazowieckich stacji pogotowia w Warszawie, Ostrołęce, Płocku i Siedlcach. Ich koszt to 11,8 mln zł.

Nowoczesnych ambulansów potrzebuje również radomska stacja pogotowia. Do niedawna obejmowała ona swoim działaniem zarówno sam Radom, jak i powiaty radomski, lipski, zwoleński, kozienicki, grójecki, przysuski i szydłowiecki. Tylko w zeszłym roku zespoły ratownictwa medycznego zrealizowały 42 160 zleceń w samym Radomiu i powiecie radomskim, natomiast w całym rejonie operacyjnym były wzywane do ratowania zdrowia i życia 74 177 razy. Z roku na rok liczba wezwań rośnie, a to powoduje intensywną eksploatację karetek i sprzętu.

Zdecydowana większość posiadanych przez radomską stację pogotowia ambulansów to zużyty, obciążony wyjazdami sprzęt z bardzo dużymi rocznymi przebiegami, eksploatowany w bardzo trudnych warunkach. Samorząd Radomia regularnie wspiera stację pogotowia dotując zakup niezbędnych pojazdów i sprzętu. Potrzeby są jednak większe. Stąd prośba władz miasta o dodatkowe wsparcie - mówi dyr. Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Piotr Kowalski:

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest szybkie dotarcie do osoby potrzebującej pomocy i jak ważna jest szybka reakcja zespołów ratownictwa medycznego. Często minuty, a nawet sekundy decydują o ludzkim życiu. Dlatego też systematycznie przekazujemy Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego fundusze na zakup nowych ambulansów. W zeszłym roku tabor naszego pogotowia wzbogacił się o trzy nowe ambulanse wyposażone w nowoczesny sprzęt ratujący życie. Tylko w ciągu jednej doby zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżają w samym Radomiu około 100 razy – mówi wiceprezydent Konrad Frysztak. – To pokazuje, jak ważne jest, abyśmy podejmowali odpowiedzialne i ważne decyzje i odnawiali tabor, którym dysponuje radomskie pogotowie. Dlatego też wystąpiliśmy do marszałka z wnioskiem o przyznanie pieniędzy na zakup nowych ambulansów. Cieszymy się, że nasz wniosek został pozytywnie rozpatrzony:

- Zdrowie i życie ludzkie to priorytet. Przywiązujemy ogromną wagę do rozwijania placówek ochrony zdrowia – zarówno naszych, z pieniędzy samorządu, jak i innych w ramach przyznawanych przez nas środków unijnych – mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski. – W tym przypadku również zdecydowaliśmy o przekazaniu dotacji z naszego budżetu. Stacja jest instytucją miasta, ale jej działalność dotyczy mieszkańców ogromnej części Mazowsza. A liczy się właśnie bezpieczeństwo.

Radomska stacja pogotowia od 1 kwietnia 2019 r. zgodnie z „Planem działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla województwa mazowieckiego” powiększyła obszar swoich działań – doszły trzy kolejne powiaty: warszawski zachodni, żyrardowski oraz grodziski. To również wpłynęło na decyzją władz województwa.