Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

RADOM

Policja: nie zmuszajcie nas do interwencji

wtorek, 30 kwietnia 2019 13:27 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Policja ruszyła z akcją "Majowy weekend 2019". Do 5 maja można spodziewać się częstych kontroli drogowych.

W czasie weekendu majowego policja spodziewa się zwiększonego ruchu na drogach. Jak co roku funkcjonariusze będą czuwali nad naszym bezpieczeństwem.

- Będziemy na drogach - to jest najważniejsze. Będziemy starać się rozładowywać ewentualne zatory na drogach. Kwestia prędkości - wszystkie nowoczesne radary, które mamy w dyspozycji, samochody z wideorejestratorami będą w użyciu. Do tego kontrole trzeźwości poruszanie się w samochodach w pasach bezpieczeństwa i przewożenie dzieci - wylicza mł. insp. Jacek Mnich, naczelnik mazowieckiej drogówki.

Naczelnik Mnich przypomina, że w kwestii pijanych kierowców ostatnią deską ratunku są pasażerowie.

- Muszą państwo mieć świadomość, że z moralnego punktu widzenia, jeśli jedziecie jako pasażerowie i macie świadomość, że za kierownicą jest nietrzeźwy kierowca, to bardzo obciąża wasze sumienie i przyszłe postepowanie. Państwo są ostatnią deską ratunku, żeby uzmysłowić nietrzeźwemu kierowcy, że nie godzicie się, żeby kierował pojazdem po alkoholu - apeluje Jacek Mnich.

Policja przypomina też o odpoczynkach w trasie. To dotyczy przede wszystkim kierowców.

Mł. insp. Jacek Mnich uważa, że nie powinniśmy korzystać z telefonów komórkowych nawet przy pomocy zestawu głośnomówiącego.

- Wiele badań naukowych wskazuje, że osoba rozmawiająca przez telefon komórkowy podczas jazdy, bez względu na to, czy trzyma go w ręce czy rozmawia przez zestaw głośnomówiący, to jej możliwość percepcji jest ograniczona, jakby ta osoba była pod wpływem alkoholu - mówi Jacek Mnich.

- Chcielibyśmy, żebyśmy nie byli jako policjanci zmuszani do podejmowania interwencji - kończy Mnich.

Weekend majowy to również doskonała okazja dla złodziei. Przed wyjazdem zamknijmy drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętajmy o zamknięciu okien dachowych i piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, przez które złodziej może łatwo dostać się do naszego domu.

Nie nagłaśniajmy informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiajmy tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starajmy się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów ani gotówki. Pamiętajmy też o tym, by zakręcić zawory z wodą i gazem.

Zapraszamy do nas: