Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
TRANSMISJA MSZY ŚW.
Radio Plus Radom
Patron dnia:
Dziś jest: 24 października 2020

RADOM

Radomska pamięć o papieskiej pielgrzymce

wtorek, 04 czerwca 2019 21:29 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Uroczysta sesja Rady Miejskiej i Msza św. dziękczynna za osobę i pontyfikat św. Jana Pawła II. W Radomiu odbyły się obchody 28. rocznicy wizyty Papieża-Polaka. 

Sesje papieskie stały się już radomską tradycją. Odbywają się w okolicach 4 czerwca, kiedy to papież odwiedził Radom. Radni zadecydowali o takiej formie uczczenia pamięci św. Jana Pawła II uchwałą z kwietnia 2005 roku.

Tradycją posiedzeń jest referat okolicznościowy poświęcony osobie i nauczaniu Ojca Świętego. W tym roku wygłosił go ks. Dariusz Kowalczyk - prezes "Fundacji Nowego Tysiąclecia" będącej żywym pomnikiem Jana Pawła II. Prelegent podczas uroczystej sesji Rady Miasta zwrócił uwagę na trzy konteksty: znaczenie wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową dla świata, znaczeniu pielgrzymki z 1991 roku u progu demokracji oraz o pielgrzymce z 1999 roku i zadaniu, które papież zostawił wiernym Kościoła. Mowa o założeniu "Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia". - Musimy sobie uświadomić, że to wielkie wydarzenie w dziejach miastach czy regionu nie było wydarzeniem historycznym danym wtedy. To wszystko, co Ojciec Święty wtedy mówił, jest aktualne do dzisiaj - podkreślał ks. Dariusz Kowalczyk: 

 

 - Wizyta św. Jana Pawła II była niezwykle ważna dla Radomia. Ona oczywiście ma wymiar czysto religijny, ale również wymiar społeczny. Pokazała, jak osoba Jezusa Chrystusa, wartości religijne mogą zjednoczyć mieszkańców Radomia - zauważa Biskup Radomski Henryk Tomasik dziękując jednocześnie za udział w sesji:

 

W sesji udział wzięli radomscy radni i władze miasta, nie zabrakło również parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości Ziemi Radomskiej. Poseł Dariusz Bąk wspomina swoje poruszenie związane z przygotowaniem ołtarza, przy którym miał modlić się Ojciec Święty na radomskim lotnisku. Zadanie to należało do leśników. - Święty Jan Paweł II życzyłby sobie, żeby nasze miasto się rozwijało, ale jednocześnie żeby mieszkańcy pamiętali o jego nauczaniu - przekonuje Dariusz Bąk:

 

 - Świadomość tego, że 28 lat temu spotkaliśmy się ze świętym, wśród uczestników pielgrzymki dopiero się budzi - zauważa wiceprezydent Radomia Karol Semik. Mimo, że dzisiaj nie było żadnej uchwały, to odbyła się sesja odświeżająca wszystkich nas odpowiadających za miasto - dodaje wiceprezydent Semik:

 

Sesję swoim występem uświetnił zespół Signum pod przewodnictwem Wioletty Latosek. Podczas uroczystej sesji ks. Dariusz Kowalczyk zaproponował władzom miasta, by zaangażowały się we współorganizację letniego obozu dla stypendystów Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Wyświetlony został również film, na którym ukazane były miejscowości - o wiele mniejsze od Radomia - w których podobne obozy już się odbyły. Więcej o obozie piszemy tutaj

Następnie uczestnicy uroczystej sesji udali się przed radomską katedrę. Tam złożyli kwiaty przed pomnikiem Ojca Świętego. 

Kolejnym punktem obchodów 28. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Radomiu była Msza św. w radomskiej katedrze. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Radomski Henryk Tomasik. - Św. Jan Paweł II budował mosty między człowiekiem i jego sercem - przypomniał bp Tomasik: 

 

Wizyta Ojca Świętego w Radomiu była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Była to czwarta Podróż Apostolska Jana Pawła II do Polski i odbyła się pod hasłem "Bogu dziękujcie, ducha nie gaście". Pielgrzymka odbywała się w dwóch etapach. Pierwszy z nich (w dniach 1–9 czerwca) wiązał się z wizytą w dwunastu miastach: Koszalinie, Rzeszowie, Przemyślu, Lubaczowie, Kielcach, Radomiu, Łomży, Białymstoku, Olsztynie Włocławku, Płocku i Warszawie. W połowie sierpnia papież Jan Paweł II ponownie odwiedził Polskę. Głównym celem wizyty były VI Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie. Ponadto Jan Paweł II odwiedził Kraków i Wadowice. Więcej o wizycie papieża w Radomiu pisaliśmy tutaj.