Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia:
Dziś jest: 24 października 2020

RADOM

Obóz stypendystów papieskiej fundacji w Radomiu

środa, 05 czerwca 2019 12:19 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Radom wyraża gotowość zorganizowania letniego obozu dla stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Poinformował o tym wiceprezydent miasta Jerzy Zawodnik, który był gościem Radia Plus Radom. - Dobra data na organizację tego wydarzenia to 2021 rok, kiedy będziemy obchodzili 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Radomiu - powiedział wiceprezydent Zawodnik.

- Bardzo ciekawa inicjatywa, jesteśmy otwarci na tego typu promocyjne wydarzenia. Zresztą organizujemy wiele podobnych projektów. Stypendyści będą mogli się przekonać, że Radom to nowoczesne miasto, a nie temat do żartów w kabaretach. Z wiceprezydentem Karolem Semikiem uznaliśmy, że dobra data na organizację takiego obozu to 2021 rok, kiedy będziemy obchodzili 30. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Radomiu. To będzie ciekawy sposób uczczenia tego wydarzenia. To niezwykle ciekawa inicjatywa. Musimy się spotkać i porozmawiać o organizacji - powiedział wiceprezydent Radomia.

Wypowiedź Jerzego Zawodnika to pokłosie wystąpienia ks. Dariusza Kowalczyka, prezesa zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, który na uroczystej sesji, poświęconej Janowi Pawłowi II, złożył miastu propozycję podjęcia współorganizacji przedsięwzięcia.

W 2018 roku odbyły się dwa letnie obozy dla stypendystów. Prawie 800 osób przebywało w Kielcach, a 650 w Koszalinie. W tym czasie młodzi ludzie z całej Polski zwiedzili miasta, czy zapoznali się z historią i kulturą regionów.

Powołana przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” działa od 19 lat. Aktualnie pod opieką ma ponad 2 tys. stypendystów, którzy otrzymują nie tylko pomoc finansową, ale także uczestniczą w obozach wakacyjnych i spotkaniach formacyjnych w ciągu roku. Pieniądze na stypendia pochodzą z przykościelnej i publicznej zbiórki pieniędzy z okazji Dnia Papieskiego, z ofiar darczyńców i 1% podatku dochodowego. By ubiegać się o pomoc uczniowie muszą mieć wysoką średnią: w szkole podstawowej powyżej 4,8, a w liceum powyżej 4,5.

Przyznając stypendia organizacja chce upamiętnić pontyfikat Papieża Polaka. Robi to także organizując Dzień Papieski i przyznając nagrody Totus.