Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Ryszard Pampuri, zakonnik
Dziś jest: Czwartek, 18 kwietnia 2024

RADOM

Ministerstwo kultury pisze do prezydenta Radomia

niedziela, 30 czerwca 2019 23:15 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ma zastrzeżenia do przeprowadzonego konkursu na dyrektora Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Resort wskazuje, że podczas drugiego etapu procedury konkursowej nie została przeprowadzona dyskusja członków Komisji na temat złożonych ofert i przeprowadzonych rozmów z uczestnikami drugiego etapu. - Brak dyskusji należy uznać za poważny błąd w procedurze, który nie pozwolił na wymianę poglądów pomiędzy członkami Komisji - czytamy w piśmie ministerstwa kultury do prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Dokument otrzymał również wiceprezydent miasta Karol Semik.

Ministerstwo kultury przypomina, że po przeprowadzeniu dwóch odrębnych głosowań nad kandydaturami osób, które uczestniczyły w konkursie oraz pozytywnie zostały zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu, komisja konkursowa nie dokonała rozstrzygnięcia w sprawie wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora. W głosowaniu nad jedną kandydaturą, osoba ta uzyskała jeden głos „za”, przy czym pozostali członkowie zagłosowali „przeciw”, albo się wstrzymali od głosu. W głosowaniu nad drugim z uczestników konkursu, żaden z członków Komisji nie oddał głosu „za”, wszyscy członkowie zagłosowali „przeciw”, albo się wstrzymali.

Resort zwraca uwagę, że ostatecznie komisja w wyniku tak przeprowadzonych głosowań nie dokonała rekomendacji. Tymczasem - jak czytamy dalej - § 6 ust. 2 Regulaminu pracy Komisji konkursowej stanowi, że „Komisja rekomenduje Organizatorowi kandydata, który uzyskał, zgodnie z § 2 ust. 7, największą liczbę głosów.” - W świetle wyżej wskazanego przepisu Regulaminu należy zauważyć, że dokonane rozstrzygnięcie Komisji stoi w sprzeczności z Regulaminem jej pracy. Mimo wątpliwie przyjętego sposobu głosowania nad kandydatami, prawidłowa analiza przepisów Regulaminu prowadzi do jednoznacznego stwierdzenia, że Komisja powinna dokonać rekomendacji - pisze do prezydenta Radomia Agnieszka Komar-Morawska, dyrektor departamentu narodowych instytucji kultury.

Resort stwierdza, że podjęta przez komisję decyzja o niedokonaniu rekomendacji jest wadliwa ze względu na sprzeczność z przepisami na podstawie, których Komisja zobowiązana jest działać. Zgodnie z § 2 ust. 2 Zarządzeniem NR 579-2019 Prezydenta Miasta Radomia z dnia 6 VI 2019 r. w sprawie powołania Komisji konkursowej celem wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, ul. Plac Jagielloński 15 z późniejszymi zmianami, komisja nie uległa rozwiązaniu, a postępowanie nie zostało zakończone ponieważ nie spełniono przesłanek do tego koniecznych, tj. nie powołano dyrektora, nie dokonano nierozstrzygnięcia konkursu, ani nie unieważniono konkursu.

- Jednocześnie zwracam uwagę, że podczas drugiego etapu procedury konkursowej nie została przeprowadzona dyskusja członków komisji na temat złożonych ofert i przeprowadzonych rozmów z uczestnikami drugiego etapu. Brak dyskusji należy uznać za poważny błąd w procedurze, który nie pozwolił na wymianę poglądów pomiędzy członkami Komisji. Ten element procedury konkursowej ma istotny wpływ na rzetelność oceny każdego z kandydatów, przy uwzględnieniu poglądów osób posiadających odmienną perspektywę oceny instytucji. Szczególnie należy zwrócić uwagę na ustawowo zapewnione zróżnicowanieskładu komisji konkursowych, które zapewnia udział osób wskazanych przez podmioty o różnym charakterze relacji z instytucją. Przeprowadzenie dyskusji pomiędzy tymi osobami należy uznać za niezbędny element zapewniający możliwość uwzględnienia możliwie jak najszerszej wizji instytucji i przyszłej działalności jej dyrektora. Przekazana przeze mnie wątpliwość w powyższym zakresie została włączona do protokołu z posiedzenia Komisji - uważa Agnieszka Komar-Morawska.

Na koniec zwraca uwagę, że wynik głosowania został załączony do protokołu w formie sumy oddanych głosów „za”, „przeciw” i „wstrzymujących się”. - W związku z jawnością głosowania oraz jawnością działania podmiotów publicznych należy negatywnie ocenić takie rozwiązanie. Dla zapewnienia pełnej transparentności procedury konkursowej, której jednym z elementów konstytutywnych jest jawność głosowania, należy wskazać w jaki sposób głosowali poszczególni członkowie Komisji konkursowej - stwierdza szefowa departamentu narodowych instytucji kultury MKiDN.

Przypomnijmy, że konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu - nie został rozstrzygnięty. Kandydata na nowego dyrektora teatru może wskazać, bez konieczności ogłaszania konkursu, prezydent Radomia po zatwierdzeniu przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W innym przypadku prezydent może ogłosić kolejny konkurs.