Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Wincenty a Paulo
Dziś jest: 27 września 2020

RADOM

Nie róbmy Mordoru przy Fabryce Broni!

poniedziałek, 30 września 2019 10:15 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Wiceprezydent Konrad Frysztak odpowiada na zarzuty radnych dotyczące problemów z rewitalizacją budynku Fabryki Broni. 

W czwartek, 26 września radni Prawa i Sprawiedliwości zwołali konferencję prasową dotyczącą problemow z rewitalizacją budynku Fabryki Broni przy ul. 190 Roku. Jeden z zarzutów wysunięty przez Marcina Majewskiego i Łukasza Podlewskiego, były problemy z miejscami parkingowymi w okolicy budynku. Wykonawca inwestycji - Agencja Rozwoju Przemysłu - zaproponował, by utworzyć tam 90 miejsc parkingowych. Prezydent Radomia wydał wymóg utworzenia niemal 400 miejsc parkingowych na terenie obiektu. Jak poinformowali radni, ARP nie jest w stanie stworzyć tylu miejsc. Więcej pisaliśmy tutaj. Zdaniem radnych PiS władze miasta utrudniają Agencji realizację inwestycji. 

Jak wyjaśniał podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak 90 miejsc postojowych nie zabezpieczy potrzeb dla budynku o powierzchni 20 tysięcy metrów kwadratowych. Proponowana przez miasto liczba miejsc nie jest "wymysłem prezydenta", ale wynika ze wskaźnika zapisanego w planach miejscowych lub w warunkach zabudowy. W przypadku tej inwestycji wskaźnik wynosi 2 miejsca na sto metrów. 

- Nie wyobrażam sobie żeby przy Fabryce Broni, przy wąskich uliczkach brakowało miejsc parkingowych. Jeżeli będzie ich 90 stworzymy Mordor, na który godzinę będzie się wjeżdżać, godzinę szukać miejsca i wyjazd będzie wyglądał tak samo. Wtedy budynek nie będzie służył ani miastu ani inwestorom - mówi wiceprezydent Konrad Frysztak.

Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. SKO uchyliło decyzję w części, usuwając zapis o miejscach parkingowych.

- Piłka jest teraz po stronie ARP, chcemy rozmawiać, przygotowaliśmy kilka pomysłów, pokazaliśmy możliwości, gdzie te parkingi mogą być - informuje wiceprezydent Frysztak i dodaje: - Nie jest prawdą, że nie można budować parkingów w budynku czy pod budynkiem.

Na jutro zaplanowane jest spotkanie władz miasta z przedstawicielami ARP, podczas którego poruszony zostanie ten problem. 

Zgodnie z planami w zmodernizowanym budynku ma powstać ponad 14 tys. m2 powierzchni biurowej i prawie 4 tys. m2 powierzchni handlowo-usługowej oraz dwa dziedzińce użytkowe. Dzięki inwestycji pracę w zmodernizowanym budynku na znaleźć ok. 2 tysięcy osób.