Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Wincenty a Paulo
Dziś jest: 27 września 2020

RADOM

Pieniądze na radomską e-aptekę

wtorek, 08 października 2019 18:12 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

W 2021 roku w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym uruchomiona zostanie e-apteka. Radni Rady Miejskiej wpisali dziś zadanie do Wieloletniej Prognozy Finansowej.

Radomski Szpital Specjalistyczny otrzymał ponad 5 mln zł z UE na informatyzację aptek szpitalnych. Zakupione zostaną m.in. szafy lekowe, wózki do transportu leków, tace, pojemniki i regały apteczne, sprzęt komputerowy, oprogramowanie apteczne. Dzięki automatyzacji podawania leków nie będzie możliwości podania leków przeterminowanych czy wycofanych serii. System będzie ponadto przypominał o konieczności podania leku w odpowiedniej dawce.

- E-apteka bezwzględnie podniesie to bezpieczeństwo i komfort pracy. To elektroniczny dozór nad lekami, które są podawane w radomskim szpitalu. To dbałość o dawkowanie leków, pilnowane terminów ważności, także wycofanych serii. To także zakup dużej ilości sprzętu komputerowego, szafek, lodówek na leki - powiedział wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik. 

Działania te realizować będzie szpital w Radomiu oraz lecznice partnerskie w Warszawie i Płocku. Cały program kosztuje ok. 6 mln zł.  Oprócz finansowania zewnętrznego w kosztach patrycypują partnerzy projektu. Radom wyda na ten cel niemal 500 tys. zł. W przyszłym roku wydanych zostanie ok. 15 tys. zł, a reszta w roku 2021. 

Wątpliwości w sprawie projektu uchwały miała komisja budżetowa. - To była kwestia techniczna. Do samego projektu nie mamy zastrzeżeń. Ujęty był wzrost dochodów o 13 mln zł na podstawie zarządzenia prezydenta, które nie było dotąd opublikowane i nie było przedstawione radnym. Stąd wynikał nasz sprzeciw na komisji budżetowej. Pan skarbnik został zobowiązany do przedstawienie tego zarządzenia na sesji. Prsedstawił je, dlatego wstrzymaliśmy się od głosu - powiedział nam przewodniczący komisji budżetowej Mateusz Kuźmiuk.

Ostatecznie za zmianą w Wieloletniej Prognozie Finansowej było 13 radnych, a 12 wtrzymało się od głosu.

Radni dokonali dziś także drobnych przesunięć w budżecie. - Wprowadzamy przede wszystkim nowy projekt "Przestrzeń dla partycypacji 2". Chodzi o konsultacje społeczne przeprowadzane przez Miejską Pracownię Urbanistyczną. Dzięki tej uchwale zabezpieczymy również środki na rozstrzygnięcie przetargów Straży Miejskiej na zakup dwóch samochodów oraz na nagrody dla strażaków - powiedział Sławomir Szlachetka, skarbnik miasta.