Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Anzelm z Canterbury, biskup i doktor Kościoła
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kamień, Brzustów
Dziś jest: Środa, 21 kwietnia 2021

RADOM

Każdy może odnawiać zabytkowe nagrobki!

środa, 30 października 2019 08:27 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

W dniach od 1 do 3 lisopada na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego prowadzona będzie kwesta na rzecz ratowania zabytkowych grobów.

W czasie ponad 24 lat istnienia, Komitet uzyskał w czasie zbiórek ponad 661 tysięcy złotych. Suma jest znaczna, ale również potrzeby znaczne. Na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków wpisanych do rejestru zabytków województwa mazowieckiego. Ponad 30 z nich zostało w pierwszej kolejności wskazanych przez Komitet do pilnych prac konserwatorskich. Ich przeprowadzenie nie byłoby możliwe gdyby nie hojność osób odwiedzających cmentarz przy ul. Limanowskiego.

Również w tym roku odbędzie się tradycyjna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Do jej wsparcia zachęca Jerzy Przyborowski - prezes Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. Limanowskiego w Radomiu:

Rokrocznie na radomskim cmentarzu kwestują politycy, społecznicy, działacze, artyści, dziennikarze, uczniowie radomskich szkół i osoby, którym los nekropolii nie jest obojętny. Zachęcać do wsparcia zbiórki może każda pełnoletnia osoba, która zgłosi się do organizatorów. Do tej formy pomocy zachęca Sławomir Adamiec:

W minionych latach padały również rekordy: najwięcej - 50 tysięcy złotych zebrano w listopadzie 2010 roku.

Tegoroczna kwesta odbędzie się w dniach 1-3 listopada, w godz. od 9.00 do 15.00.