Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

RADOM

Bezdomni szukają schronienia...

wtorek, 05 listopada 2019 14:55 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Dagmara Kornacka
Weronika Chochoł

19 mężczyzn spędziło minioną noc w noclegowni dla bezdomnych. Osoby bezdomne coraz chętniej korzystają również z kontenerowej ogrzewalni.

Chłodne noce sprawiają, że bezdomni coraz chętniej korzystają z noclegowni przy ul. Zagłoby. Od 1 października czyli od momentu rozpoczęcia tegorocznej działalności, z doraźnej pomocy korzysta średnio około 20 osób. Tej nocy z pomocy skorzystało dziewiętnastu mężczyzn, wśród nich pan Andrzej. Jak mówi, to nieoceniona pomoc, można spędzić noc w ciepłym miejscu, czystej pościeli, a przy tym napić się kawy czy wziąć prysznic. - Człowiek jest bezdomny, ale jakoś sobie radzi. Jedyne, czego się boję, to zapicia...:

Z noclegowni skorzystać mogą 24 osoby, jednak w przypadku silnych mrozów nikt nie wyjdzie stąd bez pomocy. Ważne, aby chcieć z niej korzystać. I być trzeźwym - to warunek konieczny.

W Radomiu działa również kontenerowa ogrzewalnia. Kontener stoi przy ul. Słowackiego. W ubiegłym roku z pomocy skorzystało 65 osób, w tym roku - od 1 listopada - już pięć.

Noclegownia i ogrzewalnia to miejsca czynne w określonych godzinach (18.00-8.00). Z pomocy skorzystać można również przez całą dobę. W Schronisku dla Bezdomnych Kobiet aktualnie przebywa dziewięć pań i czworo dzieci. Pani Justyna nie kryje wzruszenia opowiadając o pomocy, jaką tu otrzymała. - Tutaj jest luksus, czuję się tu bezpieczna. Na dworcu tego bezpieczeństwa nie było:

Caritas Diecezji Radomskiej, pod którą podlegają instytucje niosące pomoc osobom bezdomnych wspierają nie tylko stacjonarnie. Streetworkerki codziennie wychodzą w teren - zaglądają do pustostanów, odwiedzają opuszczone budynki, szukają osób bezdomnych w miejscach ich bytowania. Rozmawiają, zachęcają do przyjęcia pomocy, opowiadają o tym, dlaczego warto im zaufać i co można na tym zyskać. Ich działania to całoroczna praca na rzecz bezdomnych - latem zbierają wodę do picia i środki higieniczne. Dzięki akcji, której przesłanie brzmiało "bezdomny nie musi być brudny" udało się zachęcić kilka osób do regularnego dbania o higienę. Nie brakuje zbiórek odzieży czy obuwia. Ci, którzy chcą coś zmienić w swoim życiu i skończyć z anonimowością otrzymują pomoc w wyrobieniu dowodu osobistego. Jednak nie chodzi o to, żeby tylko brać, ale również dawać coś z siebie. Dlatego w tym roku osoby bezdomne wraz ze streetworkerkami sprzątały zapomniane groby na radomskim cmentarzu.

Obecnie w Schronisku prowadzona jest zbiórka koców. - Ciągle o coś prosimy, czasem aż jest nam wstyd, jednak bez pomocy ludzi dobrej woli nie bylibyśmy w stanie pomagać - mówi streetworkerka Dagmara Kornacka, a jej zawodowa partnerka Anna Widerska wyjaśnia, w jaki sposób wesprzeć bezdomnych kocami:

A jest komu pomagać. Szacuje się, że w Radomiu przebywa ponad 200 osób bezdomnych.