Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

Wydarzenia

Nauka przez zabawę

środa, 13 listopada 2019 13:34 / Autor: Krzysztof Chomicz
Anna Sawicka/ PSP 28
Krzysztof Chomicz

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 28 w Radomiu zorganizowano Turniej Planszowych Gier Historycznych. Patronat nad wydarzeniem objęła radomska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej oraz prezydent Radosław Witkowski.

To była już VI edycja turnieju. - Zawsze łączymy to wydarzenie z rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dodatkowo w tym roku chcemy upamiętnić 80 rocznicę powołania Związku Walki Zbrojnej - powiedziała Sylwia Łyżwa, dyrektor PSP nr 28.

Uczniowie rywalizowali na planszach trzech gier. Wszystkie opowiadają o zmaganiach polskich lotników. - "303" dotyczy Bitwy o Anglię, "111" Bitwy o Warszawę, a "7" Bitwy o Lwów - tłumaczył Bogusław Bek z radomskiego IPN.

 

Podczas turnieju swoją premierę miała gra "Polskie Państwo Podziemne" stworzona przez IPN. O popularyzacji historii poprzez zabawę mówił Wojciech Dębski, nauczyciel z PSP im. Adama Mickiewicza. - Ta gra porusza wiele aspektów. Nie tylko walkę ale również propagandę czy szkolnictwo. To będzie świetne narzędzie do nauki. Każde odejście od szablonu "nauczyciel dyktuje, oni piszą" jest dla dzieci atrakcyjne - powiedział historyk z PSP 28.

Uczniowie są bardzo zadowoleni nie tylko z możliwości rywalizacji, ale także nauki przez zabawę. - Z okazji turniejów rozwiązujemy testy wiedzy. Pytania dotyczą fabuły gier w które gramy. Wiele się dzięki temu nauczyłem - mówił dwukrotny mistrz Polski Kuba Szulc, uczeń PSP nr 28. - To bardzo dobra metoda nauki. Może pomóc nie tylko w historii ale też np. w matematyce. Uczy mnie logicznego myślenia. Sam chciałbym kiedyś stworzyć taką grę - komentował Oliwier Zdanek, uczestnik zawodów reprezentujący Szkołę Podstawową w Zalesicach.

Nagrody dla wszystkich uczestników ufundował prezydent Radomia Radosław Witkowski oraz Instytut Pamięci Narodowej. W organizację wydarzenia włączyły się także Wojskowy Instytut Wydawniczy i Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.