Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

Wydarzenia

Pomnik pamięci policjantów

piątek, 15 listopada 2019 13:54 / Autor: Krzysztof Chomicz
Krzysztof Chomicz

Przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu odsłonięto pomnik pamięci. Monument jest poświęcony mundurowym, poległym i pomordowanym w latach 1939-1945.

Jak twierdzi insp. Tomasz Michułka jest to jeden z niewielu takich pomników w Polsce. - Ten nasz pomnik wydaje się być dopiero drugim w kraju. Rok temu podczas spotkania z przedstawicielami Rodziny Policyjnej stwierdziliśmy, że na terenie naszego garnizonu nie ma takiego miejsca. Teraz możemy w należyty sposób czcić pamięć naszych poprzedników - mówił były komendant wojewódzki policji.

 

Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele Rodziny Policyjnej 1939 oraz Rodziny Katyńskiej w Radomiu. Romana Sokół przedstawiła historię swojego ojca, Stanisława Zająca. Został on rozstrzelany przez NKWD niedługo po kapitulacji Polski w 1939 roku. - Mój ojciec oddał za ten kraj wszystko. Boli mnie, że polskie społeczeństwo zapomniało o tych zbrodniach - powiedziała wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Radomiu. 

 

Pomnik został ufundowany dzięki zbiórce prowadzonej przez związki zawodowe policjantów i pracowników policji. Uroczystość związana była z setną rocznicą powstania Policji Państwowej i osiemdziesiątą rocznicą wybuchu II wojny światowej. Hołd pomordowanym złożyli mi.in. wicewojewoda Artur Standowicz i sekretarz Radomia Michał Michalski.