Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

Wydarzenia

Studenci na pierwszych praktykach lekarskich

poniedziałek, 18 listopada 2019 13:37 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Studenci trzeciego roku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu rozpoczęli praktyki kliniczne pod okiem profesora Leszka Markuszewskiego - to pierwsze zajęcia praktyczne w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym. Zajęcia potrwają do połowy stycznia.

Zajęcia odbywają się w Ośrodku Chorób Serca i Naczyń, Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych. To, przypomnijmy, pierwszy tego typu ośrodek na południowym Mazowszu. Pomysłodawcą i inicjatorem jego powstania, w lipcu tego roku, był właśnie prof. Leszek Markuszewski. Zamysłem było scalenie sześciu odrębnie działających oddziałów w jeden, w którym kompleksowo leczeni byliby pacjenci zapadający na najczęściej występujące w kraju choroby: układu krążenia, patologie metaboliczne, otyłość i cukrzycę. - Jedyne, czego brakowało, to studentów. Dzisiaj jestem uskrzydlony, bardzo szczęśliwy, że stoją koło mnie studenci, którzy mają uśmiech na twarzy - mówi kierownik ośrodka:

- Nasz ośrodek skupia całą internę, z oddziałami zabiegowymi, pełną diagnostyką. Mamy tu najnowocześniejszy sprzęt medyczny - mówi profesor Markuszewski. - Nasi studenci mogą się przekonać, jak wyglądają badania prowadzone przy łóżku pacjenta. Mogą też skorzystać z tych urządzeń badając siebie nawzajem. Bardzo się cieszę, że rozpoczynamy te zajęcia będziemy mogli przekazać młodym ludziom naszą wiedzę. Oni będą mieli kontakt z pacjentami, to nowy etap w ich życiu. Rozpoczynają kontakt z medycyną, z którą będą już przez całe życie - dodaje.

Podczas zajęć, w rolę pacjenta wcielił się jeden ze studentów. Zadaniem jego kolegów było przeprowadzenie wywiadu i określenie kolejnych kroków diagnostycznych:

Studenci są zachwyceni. Chwalą nie tylko możliwość dostępu do nowoczesnego sprzętu medycznego, obserwacji zabiegów, ale przede wszystkim niespotykane na innych uczelniach w kraju, przyjęcie przez kadrę i personel medyczny:

- Zaskakujące jest przyjęcie przez pana profesora, który jest górą życzliwości. Motywuje nas do dalszego działania. Cała kadra szpitala jest przychylna i chce nam coś przekazać. To jest coś, co zdecydowanie powinniśmy chwalić - mówią studenci Katarzyna Gajewska i Miłosz Olszewski. Zajęcia kliniczne w szpitalu na Józefowie rozpoczęły się na Oddziale Pulmonologii, gdzie leczy się choroby układu oddechowego. Obecnie na trzecim roku kierunku lekarskiego UTH uczy się 67 studentów.