Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Wincenty a Paulo
Dziś jest: 27 września 2020

RADOM

Telefon nie zastąpi rozmowy

czwartek, 28 listopada 2019 12:21 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

- Telefon i media społecznościowe nie zastąpią rozmowy twarzą w twarz - mówią uczniowie XI LO z Oddziałami Integracyjnymi im. St. Staszica w Radomiu i zachęcają swoich rówieśników do nawiązywania bezpośrednich relacji i dialogu. Podkreślają, że tylko rozmowa z drugim człowiekiem pozwola na kontakt wzrokowy i prawidłowe odczytanie intencji naszego rozmówcy.

XI LO już po raz trzeci jest organizatorem Radomskiego Tygodnia Komunikacji Interpersonalnej. W tym roku odbywa się on pod hasłem "Mniej mów, więcej rozmawiaj". Organizatorzy chcą pokazać, że właśnie dzięki komunikacji wymieniamy się myślami, pomysłami, obserwacjami, ostrzegamy siebie nawzajem o potencjalnym zagrożeniu, prowadzimy konflikty i budujemy sojusze. Stąd zaproszenie do udziału w różnego typu warsztatach, ćwiczeniach, grach i zabawach, które mają sprowokować uczniów do rozmowy między sobą - mówi nauczyciel j. angielskiego Justyna Mazurek:

- Starałam się tak przygotować gry, żeby nie było jakiegoś końcowego efektu w postaci wygranej, tylko żeby proces grania w te gry zbliżał uczniów do siebie i pomagał im się lepiej komunikować. Myślę, że dzięki tym warsztatom otworzą się na siebie, zintegrują i pokonają bariery we wzajemnym komunikowaniu się - dodaje.

Uczniowie zgodnie przyznają, że często zdarza im się spędzać czas z przysłowiowym "nosem w smartfonie". Coraz częściej też, ich zdaniem, młodzież unika kontaktów bezpośrednich, a za środek komunikacji wybiera media społecznościowe:

Radomski Tydzień Komunikacji Interpersonalnej dobiega końca. W piątek, 29 listopada między 9.00 a 13.00 odbędą się warsztaty dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych "Escape room. Komunikacja kluczem do sukcesu" oraz etiuda teatralna.

Patronem medialnym wydarzenia jest Radio Plus Radom.