Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

Wydarzenia

W rocznicę strajku studenckiego w Radomiu

środa, 11 grudnia 2019 07:32 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. http://kaj.uniwersytetradom.pl/
Jakub Szczechowski

W niedzielę odbędą się obchody 38. rocznicy strajku studentów Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Radomiu.

O godz. 17 sprawowana będzie Msza Św. w kościele jezuitów. Po niej odbędzie się koncert Roberta Grudnia. Usłyszymy fragmenty utworów z płyty "Radomski Czerwiec 1976". O strajku opowiedzą uczestnicy. Włodzimierz Dobrowolski, rzecznik prasowy komitetu strajkowego i Niezależnego Związku Studentów przypomnie najbardziej aktywnych uczestników strajku oraz duszpasterzy akademickich, którzy wspierali studentów. 

- W ramach projektu „Spotkania z historią i sztuką", przypominamy postacie i wydarzenia ważne dla odzyskania i utrzymania polskiej niepodległości. Strajk studentów i pracowników Wyższej Szkoły Inżynierskiej był ważnym krokiem do odbudowy w Polsce wolności i demokracji i kontynuacją walk z 1976 roku Radomia o godność. Mimo to w Polsce te tak ważne wydarzenia są dość mało znane. Chcemy to zmienić – mówi współorganizator Robert Grudzień.

Radomski strajk był największym strajkiem studenckim w Europie. Trwał aż 50 dni, od 26 października do 14 grudnia 1981 roku. Wzięła w nim udział rzesza studentów i pracowników uczelni. Zarzewiem konfliktu było złamanie procedur podczas wyboru na rektora prof. Michała Hebdy. Strajk wybuchł 26 października. Radomscy protestujący spotkali się z pozytywnym odzewem środowiska akademickiego w całej Polsce. Ze strajkującymi byli też duszpasterze akademiccy: ks. Jerzy Banaśkiewicz, ks. Zdzisław Domagała i o. Hubert Czuma. Wielu uczestników strajku spotkały represje. Studenci częstokroć mieli problem ze zdaniem egzaminów.

Obchodom patronuje prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek i rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego prof. Zbigniew Łukasik.