Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

Wydarzenia

Radom wciąż bez budżetu

piątek, 03 stycznia 2020 18:36 / Autor: Monika Nowakowska
foto: UM/Radom
Monika Nowakowska

7 stycznia odbędzie się kolejne spotkanie w sprawie uchwały budżetowej na 2020 rok. Przedstawiciele Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości spotkali się dziś w Ratuszu z prezydentem Radomia Radosławem Witkowskim. Porozumienia na razie nie ma. Będą dalsze rozmowy.

Na zwołanej 16 grudnia 2019 roku sesji Rady Miejskiej nie udało się uchwalić budżetu Radomia na 2020 rok. Za przyjęciem projektu głosowało 11 radnych, a 14 radnych PiS było przeciw. Stało się tak, mimo spełnienia przez prezydenta części postulatów radnych. Prezydent Radosław Witkowski zaproponował zmniejszenie wydatków przeznaczonych na budowę kolumbarium na cmentarzu na Firleju oraz na wydatki Kancelarii Prezydenta Miasta. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze miałyby być przeznaczone na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników placówek kultury, o które upominają się o od lat.

Na zaproszenie Klubu Radnych PiS, obok prezydenta Radosława Witkowskiego stawili się także wiceprezydent Jerzy Zawodnik, dyrektor kancelarii prezydenta Mateusz Tyczyński oraz skarbnik miasta Sławomir Szlachetka. – Przedyskutowaliśmy budżet punkt po punkcie, wszystkie projekty inwestycyjne, zarówno te, które złożył pan prezydent, jak i te które złożyliśmy my, radni Prawa i Sprawiedliwości i o tym teraz będziemy rozmawiać z całym klubem i we wtorek poinformujemy pana prezydenta o wynikach – mówi szef klubu radnych PiS Dariusz Wójcik.

- To było dobre, merytoryczne spotkanie. Po weekendzie wracamy do rozmów, bo stanowiska się zbliżyły, ale kilka kwestii pozostało do uzgodnienia - mówi prezydent:

Rozmowy, choć przebiegały w spokojnej atmosferze, to nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Uczestnicy, co prawda porozumieli się, jak mówią w kilku kwestiach, ale pewni, byli jedynie co do terminu kolejnego spotkania zaplanowanego na 7 stycznia - mówi przewodnicząca Rady Miejskiej Kinga Bogusz:

Kolejna sesja budżetowa odbędzie się 14 stycznia.

Ostateczne odrzucenie budżetu i przyjęcie go przez Regionalną Izbę Obrachunkową oznacza, zdaniem pprezydenta drastyczne cięcie kosztów, m.in. na konkursy dla stowarzyszeń, sport, kulturę czy inwestycje.

Przypomnijmy, że zgodnie z przygotowanym przez prezydenta projektem przyszłorocznego budżetu, dochody miałyby wynieść 1 mld 395 mln zł, a wydatki 1 mld 483 mln zł. Na inwestycje miałaby zostać przeznaczona kwota 236 mln zł, z czego zdecydowana większość to inwestycje kontynuowane. Największe z nich to: przebudowa drogi krajowej nr 9 i 12, kontynuacja projektu multimodalnego, w tym zakup 10 elektrycznych autobusów, budowa Centrum Rehabilitacji, budowa trasy N-S, przygotowanie terenów inwestycyjnych na Wólce Klwateckiej, dokończenie rewitalizacji kamienicy Deskurów, modernizacja oddziałów oraz zakup sprzętu i aparatury medycznej dla miejskiego szpitala, przedłużenie bulwarów nad Mleczną, budowa sali gimnastycznej przy PSP nr 31 przy ul. Białej, przebudowa ulic: Kierzkowskiej, Marii Fołtyn, Szydłowieckiej, Małęczyńskiej oraz przebudowa wiaduktu w ulicy Żeromskiego i układu komunikacyjnego w obrębie ulic Bema, Jasińskiego i Sowińskiego. W projekcie budżetu są także zapisane pieniądze na opracowanie projektu przebudowy amfiteatru, budowę boisk przy Zespole Szkół Muzycznych i przy PSP nr 17 przy ul. Czarnoleskiej czy kontynuację prac przy budowie parku na Ustroniu.