Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

Wydarzenia

Mamo, czy mnie słyszysz? Międzynarodowy sukces Elektronika

sobota, 04 stycznia 2020 17:52 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu zwyciężyli w Międzynarodowym Konkursie Video. Stworzyli film z mocnym przesłaniem ...o samotności.

To już trzecia edycja konkursu, który koordynuje Magdalena Dygała z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, finalistka nauczycielskiego Nobla. - Brałam z uczniami udział w wielu konkursach video i pomyślałam, że może już czas, żeby zaangażować różne kraje świata i pokazać swoim uczniom oraz całej społeczności różne szkoły, różne warunki i różne problemy, z którymi borykają się uczniowie na całym świecie - mówi.

Temat to „Dzień z życia ucznia z różnych krajów świata”. - Zadanie polegało na nagraniu krótkiego filmiku - trzyminutowego tak, aby pokazać dzień z życia ucznia lub uczniów. Natomiast interpretacje tego tematu mogą być bardzo różne - wyjaśnia koordynatorka konkursu. Napłynęło ponad 80 materiałów z całego świata, w tym ok. 20 z Polski. Oceniało je międzynarodowe jury z profesorami m.in. z Oksfordu i Barcelony. Brali pod uwagę: ujęcie tematu, kreatywność, walor emocjonalny i walory techniczne.

 Pierwsze miejsce zdobyli uczniowie klasy 1TI2 w radomskim Elektroniku: Adam Prątnicki, Jan Ciszewski, Szymon Wróblewski, Jakub Rożek. - Byliśmy bardzo szczęśliwi, ale także zdziwieni. Nie spodziewaliśmy się, że uda nam się wygrać konkurs. Jesteśmy w pierwszej klasie. Praca nad filmem to jednocześnie nasze pierwsze spotkania - mówi Adam Prątnicki. Młodzi informatycy szukali pomysłu 3 dni, nagrywali film 3,5 tygodnia, a montowali już 12 godzin przed końcem.

Niemal 3-minutowy film ukazuje codzienność samotnego ucznia. Rodzice gonią za karierą i pieniędzmi. Chłopcu bardziej zależy jednak na rodzinnym cieple, uwadze, zrozumieniu. - Chcieliśmy pokazać historię, jaką nierzadko widzi się w świecie. Wiele osób wyjeżdża, goni za karierą, nie ma czasu dla swoich dzieci przez co są samotne. My chcieliśmy pokazać historię dziecka, które uciekło w pasję, uciekło w muzykę. Ciepło jest od rodziców jest ważniejsze od pieniędzy, telefonów, laptopów. To ciepło sprawia, że jest się szczęśliwym - opowiada Adam. Na koniec filmu pada pytanie - wołanie: Mamo, czy ty mnie słyszysz?

Druga nagroda powędrowała do Nepalu za filmową opowieść o integracji dzieci z zespołem Downa. Na podium zmieścili się jeszcze uczniowie z Serbii. Wyróżnienie zdobyła szkoła podstawowa ze Strykowa.

Zwycięstwo w powyższym konkursie to nie ostatnie słowo uczniów Elektronika. Działają oni w Klubie Filmowym pod opieką Magdaleny Dygały. - Wielu uczniów ma różne talenty, natomiast możemy przez wszystkie lata szkoły ich nie odkryć. Jeden uczeń może mieć niesamowitą zdolność odgrywania roli w filmie, drugi posiadł technikę montażu, a inne osoby pięknie śpiewają. Dla mnie najważniejsze w mojej działalności związanej z filmem jest to, żeby zaangażować każdego ucznia i odkryć jego talent - mówi Magdalena Dygała.  Najbliższym i bardzo śmiałym wyzwaniem będzie udział w konkursie filmowym Nespresso Talents.