Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. o. Pio z Pietrelciny
Dziś jest: 23 września 2020

Wydarzenia

Zostań młodym radnym!

wtorek, 07 stycznia 2020 17:02 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Uczniowie radomskich szkół wybiorą swoich przedstawicieli w Młodzieżowej Radzie Miasta. Kandydatów można zgłaszać do 15 stycznia.

Młodzieżowa Rada Miasta kontynuuje działalność Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia, który działał przez ponad 20 lat. Ma za zadanie m.in. opiniowanie uchwał rady miejskiej, organizację wydarzeń kulturalnych i sportowych, a także łączyć władze miasta i młodzież.

- Głosowanie już 24 stycznia. Delegatem do Młodzieżowej Rady Miasta może zostać każdy radomski uczeń szkoły ponadpodstawowej. Dziś [7 stycznia - przyp. red.] rozpoczyna się procedura zgłaszania kandydatów - mówi prezydent Radosław Witkowski.

Prezydent Radosław Witkowski zaprezentował też dzisiaj pełnomocnika ds. młodzieży. Został nim Mateusz Wojcieszak - były przewodniczący Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia.

- Wchodzimy w niezwykły okres w mieście, to znaczy formułowania nowej strategii rozwoju miasta - Radom 2030. Ważnym elementem jest rozwój młodzieży, żeby spełniała się, zostawała i kształtowała to miasto. Jednym z elementów, które służą tworzeniu dobrej atmosfery jest powołanie II kadencji Młodzieżowej Rady Miasta - mówi Mateusz Wojcieszak.

Szkoły mogą zgłaszać swoich kandydatów w 25 okręgach. Chętni muszą mieć pisemne poparcie 20 rówieśników.

- Wszystkie szkoły ponadpodstawowe publiczne i niepubliczne zostały zaproszone do powołania okręgowych komisji wyborczych. 25 szkół odpowiedziało na naszą prośbę. Po raz pierwszy są to również szkoły niepubliczne - mówi Wojcieszak.

Wystartować w wyborach mogą wszyscy.

- To nie jest konkurs tylko dla najlepszych, tylko dla wszystkich. Tak, jak działają zasady demokratycznego wyboru do dorosłej rady - tłumaczy Mateusz Wojcieszak.

Kandydatów można zgłaszać do 15 stycznia, a dzień później rozpocznie się okres kampanii wyborczej.

24 stycznia odbędą się wybory i wtedy dowiemy się, kogo młodzież wybrała na swoich przedstawicieli. Radnych ma być około 50. Jedyną zasadą jest, że na każde rozpoczęte 350 osób w szkole przypada jeden mandat, więc jeśli placówka ma przykładowo 351 uczniów, to będzie reprezentowana przez dwie osoby.

Franciszek Kowalczyk, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta I kadencji mówi, że poszukiwane są osoby, które uważają, że głos młodych powinien być dostrzegany przez władze miasta.

Radzie pierwszej kadencji udało się zorganizować kilka akcji, m.in. bal charytatywny, festyn z okazji Dnia Dziecka, czy sprzątania grobów.