Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

RADOM

W oczekiwaniu na dziewiczy lot

wtorek, 14 stycznia 2020 10:17 / Autor: Monika Nowakowska
foto: UM/Radom
Monika Nowakowska

Miał pomóc w walce ze smogiem - tymczasem niewykorzystany czeka na stosowne pozwolenia. System Obserwacji i Wspomagania Analizy Powietrza „SOWA” wciąż zamknięty w pudle, a strażnicy miejscy bez certyfikatu na obsługę drona.

Urządzenie miało być doskonałym narzędziem w rękach strażników miejskich, którzy od lat walczą z zatruwającymi powietrze "kopciuchami". Swój dziewiczy lot maszyna miała rozpocząć już w połowie listopada. Urządzenie, tymczasem, do dziś stoi niewykorzystane, bo Urząd Lotnictwa Cywilnego w Warszawie zwleka z wydaniem certyfikatu upoważniającego na uruchomienie drona.

- Straż Miejska wytypowała czterech mundurowych do obsługi maszyny. Wszyscy pomyślnie przeszli szkolenia i 1 grudnia zdali egzaminy: teoretyczny i praktyczny. W ciągu 30 dni od ich zakończenia mieli dostać certyfikaty. Do dziś ich nie mamy. Niestety, bez tych dokumentów nie możemy ubezpieczyć drona i wylecieć - mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu Grzegorz Sambor:

System Obserwacji i Wspomagania Analizy Powietrza „SOWA” to nie tylko dron. To rodzaj stacji badawczej, która w trakcie pracy będzie podpięta pod drona. Stacja będzie wykonywać badania ośmiu parametrów, m.in. pyłów zawieszonych PM 2.5 i PM 10, formaldehydu HCHO, chlorowodoru, cyjanowodoru, temperatury, położenia geograficznego oraz wysokości.

Od lat na największe zanieczyszczenie powietrza narażeni są mieszkańcy Glinic, Kaptura, Plant czy Oboziska. - Maszyna pozwoliłaby nam na objęcie monitoringiem znacznie większego obszaru - dodaje Grzegorz Sambor:

Od 1 stycznia strażnicy miejscy przeprowadzili już 46 kontroli przydomowych pieców. W 6 przypadkach, kontrola zakończyła się nałożeniem mandatu karnego w wysokości 500 złotych.

Szkolenie strażników i zakup drona to wydatek 100 tys. złotych.