Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

Wydarzenia

W hołdzie ofiarom NKWD

piątek, 17 stycznia 2020 11:52 / Autor: Monika Nowakowska
foto: UM/Radom
Monika Nowakowska

Władze miasta uczciły pamięć sędziów, którzy 17 stycznia 1945 roku zostali podstępnie aresztowani przez NKWD i wywiezieni do obozów na Uralu i Syberii. Pod płytą upamiętniającą to wydarzenie zostały złożone kwiaty.

75 lat temu, dzień po wejściu Armii Czerwonej do Radomia, w godzinach rannych NKWD poleciło prezesowi Sądu Okręgowego zorganizowanie jeszcze tego samego dnia o godzinie 12.00 zebrania wszystkich pracowników. W południe w gmachu sądu pojawiało się około 80 osób. Sowieci zatrzymali 30 z nich. Najpierw trafiły one do budynku na ulicy Mickiewicza. Później, po nocnych przesłuchaniach zostały przewiezione do prowizorycznego obozu zlokalizowanego w zabudowaniach folwarcznych majątku Przyłęk. W kolejne dni dowożono tam następne osoby zatrzymywane w Radomiu i innych miastach. Część osób po przesłuchaniach zwolniono do domów, w tym prezesa radomskiego sądu apelacyjnego. Inni trafili do obozu w Dęblinie, skąd 16 lutego zabrano ich pociągiem na Ural.

Taki los spotkał co najmniej kilkudziesięciu mieszkańców Radomia. Ze wszystkich zatrzymanych do Radomia powróciło czterech sędziów.