Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

RADOM

Połączenie Radkomu z Radpecem?

środa, 22 stycznia 2020 11:43 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Rok 2020 będzie kluczowym dla przyszłości ciepłownictwa w Radomiu. Być może dojdzie do połączenia dwóch miejskich spółek: Radkomu z Radpecem. 

Jak już informowaliśmy, Radkom miałby produkować tzw. alternatywne paliwo RDF na potrzeby Radpecu. Ta pierwsza spółka zrealizowała ostatnio zadanie, dzięki któremu będzie możliwe pozyskiwane tego typu paliwa. Prezydent Radomia Radosław Witkowski przypomniał, że miastu grożą kary finansowe za niedostosowanie się do unijnych przepisów dotyczących emisji CO2 wchodzących w życie z początkiem 2023 roku:

Głównym celem projektu Radpec jest przystosowanie firmy do wymogów wynikających z przepisów unijnych związanych z emisjami gazów i pyłów do powietrza. Miejska spółka planuje to zrealizować do końca grudnia 2022 roku. Środki na te cele mają pochodzić z funduszy własnych, jak również z kredytu komercyjnego. W takiej sytuacji rok 2020 będzie kluczowym dla przyszłości ciepłownictwa w Radomiu. Niewykluczone, że dojdzie do połączenia dwóch miejskich spółek: Radkomu z Radpecem. Radny Łukasz Podlewski z PiS:

Radpec nie ukrywa, że chce uzyskać środki ze źródeł związanych z programami organizowanymi przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. W planach miejskiej spółki jest wybudowanie nowego bloku energetycznego oraz instalacji oczyszczania spalin dla obecnych bloków. Koszt całej inwestycji wyniesie 520 mln zł, które mają pochodzić w większości z kredytów bankowych.