Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

Wydarzenia

O Polskim Państwie Podziemnym regionu radomskiego na 32 planszach....

środa, 22 stycznia 2020 19:17 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

"Zwycięstwo będzie twoją nagrodą...". W siedzibie Hufca ZHP w Radomiu otwarta została wystawa poświęcona Polskiemu Państwu Podziemnemu w regionie radomskim w latach 1939-1945. Będzie ją można oglądać od niedzieli, 2 lutego. 

Ekspozycja przedstawia historię antyniemieckiej konspiracji wojskowej i cywilnej w historycznych powiatach: iłżeckim, kozienickim i radomskim. Zobaczyć można na niej, w większości nie publikowane nigdy wcześniej, fotografie i dokumenty dotyczące dziejów pierwszych organizacji konspiracyjnych, Szarych Szeregów, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych, Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Obejrzeć można materiały związane z działaniami sabotażowo-dywersyjnymi i wywiadowczymi, konspiracyjną prasą, podziemną produkcją broni, walkami oddziałów partyzanckich Antoniego Hedy "Szarego", Jana Sońty "Ośki" i in., bitwami pod Molendami i na Piotrowym Polu, Akcji "Burza". Wystawa przedstawia również Cichociemnych związanych z regionem radomskim oraz radomianki i radomian walczących w Powstaniu Warszawskim.

Autorami tej niezwykłej wystawy są dr hab. Sebastian Piątkowski i dr Arkadiusz Kutkowski. Autorom udało się zgromadzić wyjątkowe zdjęcia i dokumenty, które ilustrują historię Polskiego Państwa Podziemnego w regionie radomskim. Co ważne, przygotowane plansze przedstawiają historię nie tylko Radomia, ale również mieszkańców mniejszych miast i miasteczek, którzy również przyczynili się w sposób znaczny do funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego.

- Jest to pierwsza próba takiego całościowego spojrzenia na dzieje Polskiego Państwa Podziemnego w naszym regionie - mówi dr Arkadiusz Kutkowski:

Jednak stworzenie wystawy było wyzwaniem. - Nasz region poniósł tak gigantyczne straty jeśli chodzi o materiały ikonograficzne czy dokumenty. Jestem dumny, że udało nam się poprowadzić opowieść przez te trzydzieści dwa panele i na każdy z nich zgromadzić materiały, które pokazywane są po raz pierwszy - dodaje prof. Sebastian Piątkowski:

 

Oprawą plastyczną wystawy zajął się Marcin Kucewicz, a jej treść zrecenzował dr Marek Jedynak - pracownik Oddziału IPN w Krakowie - Delegatura w Kielcach.

W przygotowanie wystawy zaangażowane były cztery instytucje: radomska delegatura Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Regionalne w Iłży, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie oraz Hufiec ZHP Radom-Miasto. Historycznymi dokumentami i fotografiami podzieliły się również osoby prywatne. Wśród nich Bożena Winczewska-Bartlewicz - córka Henryka Winczewskiego. W 1942 roku w jednej z "pokazowych" egzekucji zginęło jedenastu członków jej rodziny. Dla pani Bożeny otwarcie wystawy to powrót do bolesnych wspomnień, ale również wzruszenie i radość, że tragiczne losy bohaterów nie odejdą w niepamięć:

 

Wystawa to po części ekspozycja zbiorów Hufca ZHP Radom-Miasto. To również pierwsza wydarzenie zorganizowane na harcerskim "Przystanku Wolność". - Wystawa pokazuje fragment naszej historii, dlatego istotne jest dla nas, że akurat tutaj została zaprezentowana - mówi Bartosz Bednarczyk - zastępca komendanta Hufca ZHP Radom-Miasto:

Wystawę będzie można oglądać bezpłatnie od niedzieli, 2 lutego w oficynie radomskiego Ratusza, gdzie oficjalnie działać będzie Przystanek Wolność. Wystawę oglądać można będzie indywidualnie, zaproszone są także szkoły i grupy zorganizowane. Ekspozycja, której towarzyszy bezpłatny katalog, będzie prezentowana na Przystanku "Wolność" w Radomiu do końca marca, a następnie odwiedzi inne miejscowości regionu.

Wystawa Zwycięstwo będzie twoją nagrodą... Polskie Państwo Podziemne w regionie radomskim w latach 1939 - 1945 jest trzecią ekspozycją radomskiego IPN poświęconą tematyce okupacyjnej. Pierwsza - "Bądźcie bezlitośni" - przedstawiała założenia niemieckiej polityki ludobójczej realizowanej na terenie regionu radomskiego, druga - "W godzinie próby" - poświęcona holocaustowi. W planach jest również stworzenie kolejnej wystawy wstępnie zatytułowanej "Region radomski w walce o niepodległość i granice Rzeczpospolitej w latach 1914-1920".