Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

RADOM

Mobbing w Zakładzie Usług Komunalnych w Radomiu?

poniedziałek, 27 stycznia 2020 11:36 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Rada Miejska w Radomiu zaapelowała do prezydenta Radomia o odsunięcie ze stanowiska dyrektora Zakładu Usług Komunalnych. Wzywają także do przeprowadzenia kontroli w zakładzie budżetowym. Za było 14 radnych, nikt nie był przeciw i 8 wstrzymało się od głosu. Oświadczenie w tej sprawie wydał Zakład Usług Komunalnych w Radomiu.

Sprawa ujrzała światło dzienne w trakcie sesji Rady Miejskiej w Radomiu. Mówił o tym radny Dariusz Wójcik.

- Z tego co usłyszałem to nie jest ZUK, ale obóz pracy. Jeden z pracowników musiał klęczeć przed dyrektorem, by go przeprosić. To sytuacja niedopuszczalna. Każdemu należy się szacunek. Zrobimy wszystko, aby ten człowiek nie był dyrektorem tej instytucji - powiedział radny Dariusz Wójcik:

 

 - W ciągu ostatnich 4 lat doszło do 96 odejść z ZUK i tyle samo przyjęto nowych. Dowiedzieliśmy się od związków zawodowych, że 4 sprawy znajdują się w sądzie pracy. Była też komisja antymobbingowa działająca w ZUK. Skarg na dyrektora było sporo. Czekam na opracowanie protokołu i wówczas podejmiemy decyzje - powiedział radny Łukasz Podlewski, przewodniczący komisji rewizyjnej, która zajmowała się sytuacją w Zakładzie Usług Komunalnych w Radomiu:

Prezydent miasta Radosław Witkowski zapowiedział, że przyjrzy się sprawie po otrzymaniu protokołu komisji rewizyjnej Rady Miejskiej, która zajmowała się ostatnio tą sprawą.

- Realizując zadania na rzecz mieszkańców wszyscy są zobowiązani do wykonywania swoich obowiązków. Nie jestem w posiadaniu protokołu komisji rewizyjnej. Jeśli go otrzymam, zapoznam się z nim, przeanalizuję i na pewno wyciągnę wnioski- powiedział w rozmowie z dziennikarzami prezydent Witkowski:

ZUK jest jednostką budżetową gminy miasta Radom i odpowiada za utrzymanie porządku na terenie miasta.

Poniżej prezentujemy oświadczenie przesłanie do naszej redakcji od rzecznika prasowego ZUK w Radomiu.

Od końca 2015 z naszego zakładu odeszło 97 pracowników. Były to głównie odejścia na emeryturę, zakończenie umów czasowych oraz niestety pojawiły się również zwolnienia z artykułu 52 kodeksu pracy.

W sądzie pracy znajdują się obecnie 3 sprawy z powództwa pracowników, z czego tylko jedna jest w toku. Komisja antymobbingowa, która w jednym przypadku została powołana na wniosek pracownika nie stwierdziła znamion mobbingu. Sprawa ta nie była skierowana wobec dyrektora ZUK, a wobec jednego z pracowników.

Jednakże po zakończeniu jej działalności dyrektor wydał zalecenie wsprawie o poszanowanie prywatności pracowniczej oraz bezwzględnego przestrzegania zasad dobrego wychowania.

Mając na uwadze dobre imię Zakładu Usług Komunalnych oraz dyrektora Roberta Rutkowskiego pragniemy poinformować, iż każdy przypadek szkalowania zakładu w przestrzeni publicznej spotka się z naszą ostrą reakcją, z pozwami sądowymi włącznie.