Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

Wydarzenia

Za nami warsztaty hematoonkologiczne - przed nami warsztaty onkologiczne

piątek, 31 stycznia 2020 08:26 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

Radom jest pierwszym miastem, w którym odbywają się tegoroczne warsztaty hematoonkologiczne i onkologiczne w 2020 roku. W czwartek w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym odbyło się spotkanie dla pacjentów cierpiących na nowotwory krwi, na piątek natomiast zaplanowane są warsztaty dla osób z tzw. nowotworami litymi. 

Organizatorem obu warsztatów jest Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. Celem wydarzenia jest natomiast wsparcie pacjentów, przekazanie im niezbędnej wiedzy, ale również zapewnienie ich o tym, że nie są sami w chorobie. Warsztaty odbywają się w kameralnym gronie tak, by zmniejszyć dystans na linii pacjent-specjalista. - Chcemy przekazywać wiedzę o tych chorobach, ale nie chcemy nimi straszyć - wyjaśnia Aleksandra Rudnicka z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych:

W czasie czwartkowych warsztatów można było spotkać się z hematoonkologiem i psychoonkologiem, którzy opowiedzieli o specyfice nowotworów krwi, wyjaśnili ich genezę oraz sposoby radzenia sobie z chorobą.

Rodzajów nowotworów krwi jest ponad sto. - To bardzo zdradliwa choroba, nie ma konkretnego czynnika, który decydowałby o tym, u kogo nowotwór krwi może wystąpić - mówi prof. Kazimierz Sułek - hematoonkolog:

Jednak kiedy okazuje się, że ktoś zapadł na nowotwór krwi, musi zmierzyć się z diagnozą. Z trudną sytuacją muszą pogodzić się również bliscy chorego. Wtedy ogromna rolę pełni psychoonkolog. Od około dwudziestu lat psychoonkologia rozwija się, szpitale widzą również coraz większą potrzebę terapii prowadzonej wśród pacjentów onkologicznych przez psychoonkologów. - Oczywiście najważniejsza jest terapia medyczna, ale można wspierać ją różnymi rodzajami terapii psychologicznych - wyjaśnia psychoonkolog Marta Rusek i dodaje: - Często słyszymy, że "rak to nie wyrok", ale jeszcze częściej, że "rak jest wyrokiem". Wtedy ustala się nasze myślenie:

Współorganizatorami czwartkowego spotkania w szpitalu na radomskim Józefowie byli: Fundacja DKMS i Stowarzyszenie "Hematookologiczni". - Z doświadczenia wiemy, że podczas warsztatów faktycznie skraca się ten dystans między pacjentem a lekarzem - mówi Katarzyna Lisowska ze Stowarzyszenia "Hematoonkologiczni":

W warsztatach udział wziął pan Andrzej, który pół roku temu dowiedział się, że choruje na przewlekłą białaczkę. Jak mówi, takie warsztaty mają ogromną wartość. Apeluje również o oddawanie krwi i rejestrowanie się jako dawcy szpiku:

W piątek, 31 stycznia odbędą się kolejne warsztaty - tym razem dla osób cierpiących na tzw. nowotwory lite czyli te niezwiązane z krwią, np rak piersi, płuc czy gruczołu krokowego. W programie rozmowy o najnowszych metodach leczenia i terapii. Będzie można również dowiedzieć się więcej na temat nowotworu - co to za choroba, jak go leczyć, rozpoznawać i czym się objawia. Współorganizatorem tego spotkania jest Stowarzyszenie Amazonek-Dana Radom. O szczegółach piątkowych warsztatów mówi Aleksandra Rudnicka z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych:

Na spotkanie zaproszeni są zarówno pacjenci onkologiczni, jak ich rodziny. Warsztaty onkologiczne odbędą się w piątek w Centrum Wolontariatu Międzynarodowego przy ul. Kelles-Krauza 19 w Radomiu. Początek o godz. 16.00.

Partnerami warsztatów są: Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu oraz Radomskie Centrum Onkologii.