Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

Wydarzenia

W trosce o bioróżnorodność. Konferencja LOP

czwartek, 06 lutego 2020 14:58 / Autor: Michał Kaczor
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Bioróżnorodność, zmiany klimatyczne i zdrowie roślin - to tylko niektóre tematy poruszone na konferencji Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu i Ligi Ochrony Przyrody.

Konferencja odbyła się pod hasłem "Dla bioróżnorodności, dla klimatu". Wśród prelegentów byli przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Ligi Ochrony Przyrody, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa, a także Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

- To konferencja związana z lasem, bo akurat na ten miesiąc przypada podsumowanie regionalnego konkursu "Mój las". Temat wybieramy związany z lasem i tym razem "Dla bioróżnorodności, dla klimatu". To temat na czasie, bo bardzo dużo mówi się o klimacie i o czystym powietrzu - mówi Elżbieta Molenda, prezes zarządu okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Radomiu.

Jacek Koba z Wydziału Ochrony Lasu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu mówił m.in. o bioróżnorodności w regionie radomskim.- Leśnicy dbają o bioróżnorodność w całości, czyli o wszystko, co składa się na ekosystem leśny - nie tylko lasy, ale również bagna, łąki i różnego rodzaju wody. Prowadzimy program w ramach którego staramy się odtwarzać cenne ekosystemy o charakterze nieleśnym, czyli bagna, torfowiska, oczka wodne - mówi Jacek Koba.

O roślinach i ich zdrowiu mówiła Ewa Madejska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie. Podkreśliła, że zagrożeniem są agrofagi przynoszone spoza Unii Europejskiej.

- Chcemy uszczelnić nasze granice unijne, żeby ograniczać sprowadzanie chorób i szkodników, żeby później nie walczyć z nimi środkami ochrony roślin - mówi.

Dziś odbyło się także wręczenie nagród w ramach ogólnopolskiego konkursu ekologicznego "Mój Las".

- Konkurs ma na celu przybliżenie lasu dzieciom, młodzieży, a u nas także przedszkolakom i problemów związanych z naszymi lasami - jakie drzewa rosną, jakie zwierzęta występują, do czego służy drewno - tłumaczy Jerzy Zawadzki, naczelnik Wydziału Ochrony Lasu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu i przewodniczący Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Radomiu.