Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

Wydarzenia

Zapobiegaj, działaj z głową

sobota, 29 lutego 2020 20:06 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Zbadaj się, zanim będzie za późno. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny prowadzi Regionalny Program Profilaktyki Głowy i Szyi "Zapobiegaj, działaj z głową".

Przewlekła chrypka, długotrwały ból gardła, krwawe wycieki z nosa, białe lub czerwone naloty w jamie ustnej czy pieczenie języka - to objawy, które powinny nas zaniepokoić. Około 5-6% nowotworów w Polsce stanowią zmiany w obrębie głowy i szyi.

- Większość tych objawów nie powinny od razu kojarzyć się z chorobami nowotworowymi, bo one najczęściej mają podłoże infekcyjne. Naszą czujność powinno wzmóc, jeżeli te objawy przedłużają się. Gdy chrypka trwa powyżej 2 tygodni i gdy kaszlemy, a kaszel się przeciąga - mówi Izabela Nankiewicz-Mikusek, onkolog z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny prowadzi Regionalny Program Profilaktyki Głowy i Szyi "Zapobiegaj, działaj z głową". Skierowany on jest do osób w każdym wieku.

- Celem takiego badania jest wykrycie choroby w stadium bezobjawowym. Zmiany nowotworowe stwierdzamy w trakcie badania przypadkowo. Zachęcamy do badań profilaktycznych. Nie ma ograniczeń wiekowych - mówi onkolog.

Podstawowe czynniki ryzyka przy nowotworach głowy i szyi to palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz niewłaściwa dieta.

Doktor Izabela Nankiewicz-Mikusek zachęca do badań profilaktycznych.

- Zgłaszamy się do sekretariatu pododdziału otolaryngologii. Zapisy są codziennie. Można zgłosić się osobiście lub telefonicznie. Badanie jest bezbolesne. Zaczyna się od podstawowego badania laryngologicznego oraz wykonuje się badanie fiberoskopem. Jeśli w czasie tego badania stwierdzone są jakieś nieprawidłowości, to pobierany jest wycinek, a chorzy są kierowani na pogłębioną diagnostykę - mówi.

Posłuchaj rozmowę Michała Kaczora z onkologiem Izabelą Nankiewicz-Mikusek: