Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

Wydarzenia

Koronawirus: Dylematy szkół. Brak maseczek.

czwartek, 27 lutego 2020 21:45 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. leo2014 z Pixabay
Jakub Szczechowski

Szkoły rozważają odwołanie zagranicznych wyjazdów. Brakuje masek i płynów dezynfekcyjnych. 

 Koronawirus zatacza coraz szersze kręgi - rośnie liczba zarażonych i ofiar wirusa. Patogen dotarł już do Europy - Norwegii, Rumunii, Grecji, Gruzji, Danii, Estonii czy Macedonii. I choć w Polsce wirus nie został jeszcze oficjalnie potwierdzony, to dyrektorzy kilku radomskich szkół średnich już rozważają możliwość rezygnacji z wyjazdu uczniów w ramach wymiany międzynarodowej. Przed trudną decyzją, czy wysłać uczniów do Hiszpanii i Grecji stanęli m.in. dyrektorzy Zespołu Szkół Technicznych i Zespołu Szkół Elektronicznych - mówi dyrektor ZST Bernadeta Kudas:

Z podjęciem ostatecznej decyzji zwleka także dyrektor "elektronika" Konrad Witkowski. 7 marca grupa uczniów wybiera się do Hiszpanii:

Władze szkół na bieżąco monitorują sytuację, a w razie potrzeby podejmą niezbędne kroki służące ochronie młodzieży i personelu:

Niepokoić powinny, takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem. Osoby takie powinny natychmiast powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do szpitala z oddziałem zakaźnym. Warto przypomnieć, że wśród zaleceń, które wydał Główny Inspektor Sanitarny w związku z koronawirusem, jest przestrzeganie zasad higieny - dokładne mycie rąk mydłem i ciepłą wodą oraz higienia twarzy, zwłaszcza w okolicach ust i oczu. Koronawirus jest też bardzo wrażliwy na środki dezynfekcyjne na bazie alkoholu.

W obawie przed zakażeniem, wiele osób decyduje się też na używanie maseczek ochronnych. Półki w radomskich aptekach świecą pustkami:

- Nie ma maseczek, są też duże problemy z dostaniem ich w hurtowniach - usłyszeliśmy w jednej z aptek w Radomiu. Podobna sytuacja panuje także w Opocznie, gdzie mieszkańcy także odsyłani są z kwitkiem.

Mniejszym zainteresowaniem cieszą się natomiast hurtownie artykułów budowlanych. Tam zdecydowanie łatwiej się w nie zaopatrzyć:

Popyt na maseczki ochronne spowodował drastyczny wzrost cen. Teraz za zwykłe maseczki sprzedawcy liczą nawet 10 zł za sztukę i więcej. Za maski z włóknami filtrującymi niektórzy hurtownicy żądają nawet 150 złotych za sztukę.