Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

Wydarzenia

[AKTUALIZACJA] Zapasy krwi na wyczerpaniu

środa, 18 marca 2020 13:00 / Autor: Michał Kaczor
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu zachęca do oddawania krwi, której jest coraz mniej! Placówka zapewnia, że zachowuje wszelkie normy bezpieczeństwa.

Zapasów krwi jest coraz mniej, a pacjenci stale jej potrzebują. Jeszcze w piątek (13 marca) z informacji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu wynikało, że stan żadnej grupy nie był sklasyfikowany jako „bardzo niski”. Dziś (18 marca) brakuje krwi 0 RH+, 0 RH -, B RH – oraz AB RH -. Niski jest również poziom A RH – i B RH+.

- Zanim pojawiła się sytuacja epidemiologiczna były zapasy krwi. Teraz ta sytuacja jest coraz trudniejsza, bo dawców jest jak na lekarstwo – alarmuje Katarzyna Stanios z RCKiK w Radomiu.

W związku z epidemią stacja musiała odwołać wiele akcji i poborów mobilnych. Krew można oddawać w siedzibie RCKiK przy ul. Limanowskiego 42 w Radomiu.

Oczywiście placówka wprowadziła wiele obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

- Wprowadziliśmy jeszcze bardziej restrykcyjne warunki higieniczne. Prosimy dawców, którzy nie przebywali w ciągu ostatnich 14 dni za granicą, są zdrowi i nie mieli kontaktu z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem, o oddawanie krwi. Krew jest naprawdę potrzebna. Jeszcze jest w miarę, ale obawiamy się przyszłości, bo nie wiemy, ile to potrwa – mówi Katarzyna Stanios.

Dawcy będą przyjmowani bez osób towarzyszących. Chodzi tutaj o jak największe ograniczenie przebywających w stacji.