Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

Wydarzenia

Wstrzymane szczepienia

piątek, 20 marca 2020 11:22 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Katja Fuhlert z Pixabay
Jakub Szczechowski

Do 18 kwietnia wstrzymane zostały szczepienia ochronne. Nie ma przeciwwskazań medycznych w sytuacji epidemii, ale chodzi o ograniczenie kontaktu dzieci z potencjalnymi zakażonymi.

Odroczenie szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci rekomendują: Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny wraz z konsultantami krajowymi w dziedzinie epidemiologii, medycyny rodzinnej, neonatologii i pediatrii.

Są wyjątki od ograniczenia szczepień. Szczepienie konieczne jest jako profilaktyka poekspozycyjna przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze i ospie wietrznej.

Stanisława Szcześniak-Mazur, konsultant szczepień w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym spodziewa się szybkiego powrotu do szczepień. - Muszą być spełnione odpowiednie warunki takie jak ma np. nasza poradnia konsultacyjna przy ul. Lekarskiej. Od 16 marca poradnia jest zamknięta, ale punkt szczepień jest czynny. Udzielamy porad telefonicznych. Może się też zdarzyć, że trzeba będzie zaszczepić jakieś dziecko. Uważam, że można odraczać szczepienia dzieciom, które mają podane już po dwie, trzy dawki. Czekamy na stanowisko ministerstwa zdrowia - mówi doktor Szcześniak-Mazur.

Zalecane jest też zawieszenie wszystkich wizyt profilaktycznych w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, wizyt w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, które bez uszczerbku dla zdrowia dziecka mogą zostać przełożone na późniejszy termin. 

Autorzy komunikatu apelują też do rodziców, aby pozostwali dzieci w domu. Mogą przechodzić zakażenie bezobjawowo, ale być źródłem zakażenia dla osób dorosłych, dla których zakażenie może być śmiertelne.