Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Piotr z Werony, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 04 czerwca 2020

Wydarzenia

Kontrole biletów w transporcie zbiorowym w czasie epidemii

środa, 01 kwietnia 2020 14:23 / Autor: Michał Kaczor
fot. intercity.pl
Michał Kaczor

Wyzwaniem dla operatorów komunikacji zbiorowej jest obecnie kontrola biletów. Niektóre spółki zdecydowały o zawieszeniu sprawdzania, czy pasażer nie jedzie na gapę.

Rząd wprowadził ograniczenia w komunikacji publicznej. Jednocześnie nie może podróżować więcej pasażerów niż połowa liczby miejsc w autobusie czy pociągu. Problem z zachowaniem dystansu pojawia się przy kontroli biletów i tutaj przed trudnym zadaniem stanęli operatorzy.

Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji nie zawiesił sprawdzania biletów, ale wprowadził środki szczególnej ostrożności w stosunku do kontrolerów.

- Każdy jest wyposażony w żel dezynfekujący i rękawiczki gumowe. Wszyscy też świadomość, że muszą bilety sprawdzać, żeby trzymać dystans od pasażera. Czasem wymaga to kombinacji, ale wszystkie kontrole przeprowadzane są w bezpieczny sposób - mówi Dawid Puton, rzecznik MZDiK.

Na bardziej radykalne zabezpieczenie zdecydowało PKP Intercity. W pociągach w ogóle nie jest prowadzona kontrola biletów.

- Bezpieczeństwo pasażerów oraz naszych pracowników są dla nas priorytetem. Spółka podjęła decyzję o wstrzymaniu kontroli biletów w pociągach. Dodatkowo, drzwi otwierane są przez maszynistę - informuje Katarzyna Grzduk, rzecznik PKP Intercity.

Spółka wyposażyła tez pracowników w środki ochrony osobistej.

- W naszych pociągach znajdują się strefy buforowe dla drużyn konduktorskich. Dodatkowo w apteczkach są maseczki i rękawiczki do dyspozycji pracowników - dodaje Katarzyna Grzduk.

Koleje Mazowieckie zdecydowały o pozostawieniu kontroli biletów, ale w ograniczonym zakresie. Sprawdzanie odbywa się obecnie bezdotykowo i z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa.

Zapraszamy do nas: