Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Piotr z Werony, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 04 czerwca 2020

Wydarzenia

Radomski Szpital Specjalistyczny jednoimiennym? Decyzja należy do wojewody

środa, 01 kwietnia 2020 16:21 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fb/Radosław Witkowski
Monika Nowakowska

Prezydent Radomia Radosław Witkowski chce przekształcenia Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w jednoimienny o profilu zakaźnym. Reorganizacja pozwoliłaby na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pacjentom wymagającym natychmiastowego podjęcia lub kontynuacji leczenia szpitalnego.

Każdego dnia przybywa chorych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. W Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przebywa obecnie 27 osób z potwierdzonym COVID-19. Wśród zakażonych, 4 osoby z wynikiem pozytywnym przebywają na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Dramatyczna sytuacja panuje także w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym, w którym zakażonych jest 92 nowe osoby - pacjenci i personel medyczny. Łącznie ze zdiagnozowanymi wcześniej, od początku trwania epidemii, liczba ta wynosi 115. Najtrudniejsza sytuacja jest na oddziałach: wewnętrznym II, neurologii i rehabilitacji. Tam nie przyjmuje się już nowych pacjentów. Pozostałe oddziały funkcjonują, ale z mocno ograniczoną kadrą lekarską i pielęgniarską. Obecnie na zwolnieniach lekarskich i kwarantannach przebywa ok. 500 osób.

O dramatycznej sytuacji szpitala na Józefowie, dyrekcja poinformowała już wojewodę mazowieckiego, prosząc w trybie pilnym o wsparcie kadrowe i rzeczowe. Do sprawy odniósł się też prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Na swoim profilu facebookowym pisze m.in.: - Sytuacja jest coraz bardziej poważna. Już wczoraj, przed pojawieniem się tych fatalnych informacji, rozmawiałem z wojewodą mazowieckim. Radomski Szpital Specjalistyczny wystąpił do wojewody z wnioskiem o przekształcenie go w jednoimienny szpital o profilu zakaźnym. To pozwoliłoby zabezpieczyć wystarczającą liczbę łóżek dla napływających chorych oraz zapewnić wystarczającą liczbę lekarzy i pielęgniarek, by móc odpowiednio organizować leczenie i zapewnić prawidłową opiekę. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, gdy do zakażeń może dojść w szpitalu - pisze prezydent.

- Mam świadomość, że szpital przy ulicy Tochtermana nie jest w stanie przyjąć w obecnej sytuacji wszystkich pacjentów, których trzeba będzie przenieść z Józefowa. Dlatego wystosowałem pismo do wojewody z prośbą o wskazanie procedury mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego wszystkim pacjentom wymagającym natychmiastowego podjęcia lub kontynuacji leczenia szpitalnego. Mamy sytuację kryzysową i oczekuję od przedstawiciela rządu w województwie zdecydowanego działania i pomocy - wyjaśnia Radosław Witkowski.

Dodajmy, że szpital miejski jest przygotowany na przyjęcie większej liczby pacjentów. Dodatkowe miejsca dla chorych są na oddziałach ginekologiczno-położniczym, wewnętrznym, dziecięcym oraz anestezjologii i intensywnej terapii.

Zapraszamy do nas: