Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

Wydarzenia

Radomski Szpital Specjalistyczny szpitalem jednoimiennym

piątek, 03 kwietnia 2020 19:15 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radosław Witkowski/Fb
Jakub Szczechowski

Wojewoda mazowiecki przekształcił Radomski Szpital Specjalistyczny w jednoimienny szpital zakaźny. Będzie zajmować się wyłącznie pacjentami zakażonymi i podejrzanymi o zakażenie koronawirusem.

 - Wojewoda mazowiecki podjął decyzję o przekształceniu bazy łóżkowej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w jednoimienny szpital zakaźny, z uwzględnieniem wskaźnika 10 proc. łóżek respiratorowych - powiedziała nam Ewa Filipowicz, rzecznik prasowy wojewody. O przekształcenie wnioskowała dyrekcja placówki. 

W radomskim szpitalu cały czas rośnie liczba zakażonych. Przebywa tam już 45 pacjentów z koronawirusem. W całości w oddział zakaźny przekształcony został oddział chorób wewnętrznych. Pacjenci są leczeni na oddziale obserwacyjno-zakaźnym, a także na oddziałach: ginekologiczno-położniczym, wewnętrznym i intensywnej terapii.

- Coraz większa liczba pacjentów z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem oraz niewystarczająca liczba lekarzy i pielęgniarek sprawiła, że bardzo trudne stało się jednoczesne zabezpieczenie odcinków zakaźnych i niezakaźnych. Nie mogliśmy dopuścić do sytuacji, w której mogłoby dochodzić do zakażeń w samym szpitalu. Przekształcenie naszego szpitala w zakaźny to najbardziej odpowiedzialna i najlepsza dla pacjentów decyzja. Hospitalizacja pacjentów, którzy są aktualnie leczeni przy ulicy Tochtermana zostanie dokończona. Ze szpitala zostaną wypisani jedynie pacjenci, których stan zdrowia będzie na to pozwalał. RSzS jako jedyny szpital w regionie prowadzi oddział nefrologii z odcinkiem dializ, oddział urologii i chirurgii naczyniowej. Dyrekcja szpitala zapewnia, że będą oni mieli nadal zapewnioną opiekę w naszej lecznicy - napisał po decyzji wojewody prezydent Radomia Radosław Witkowski.

W każdym województwie jest co najmniej jeden szpital jednoimienny. Do lecznic tych priorytetowo kierowane są sprzęty ochrony osobistej i sprzęt konieczny do leczenia zakażonych. Mają też specjalne finansowanie. - Zatrzymają one ryczałt, który miały, a ponadto uruchomiony zostanie dodatek za gotowość w zależności od liczby łóżek i łóżek respiratorowych. Dodatkowo za każdego chorego pacjenta NFZ bezie płacił 460 zł. To około 6 mln zł miesięcznie dla szpitala - mówił tworząc sieć szpitali jednoimiennych minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Dodajmy, że wojewoda przekazał Radomskiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w dwóch transzach 276 294 zł na zakup środków ochronnych (m.in. kombinezonów ochronnych, masek, przyłbic, preparatów do dezynfekcji rąk).