Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

RADOM

Szczepienia w czasie pandemii - czy są bezpieczne?

poniedziałek, 20 kwietnia 2020 14:21 / Autor: Monika Nowakowska
foto: JSzczechowski/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Szczepienia chronią nas przed tragicznymi skutkami wielu chorób - pokazuje to obecna pandemia koronawirusa. Rozpoczynający się dziś Europejski Tydzień Szczepień ma m.in. przekonać zwolenników ruchów antyszczepionkowych do konieczności ich stosowania.

Inicjatywie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia. Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat szczepień oraz podkreślanie ich znaczenia w ochronie naszego zdrowia przez całe życie. Temat przewodni i hasło tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Szczepień nawiązują do ogłoszenia przez WHO roku 2020 - rokiem pielęgniarki i położnej, jako orędowniczek szczepień.

Niestety, w Radomiu i powiecie radomskim wciąż przybywa kobiet, które już na oddziałach noworodkowych nie wyrażają zgody na zaszczepienie dzieci przeciwko Wirusowemu Zapaleniu Wątroby typu B czy gruźlicy. Nie bez wpływu pozostaje też działalność ruchów antyszczepionkowych, które podważają skuteczność ich stosowania - mówi dr Stanisława Szcześniak Mazur:

Dzięki szczepieniom udało się zlikwidować wiele śmiertelnych chorób, jak ospa prawdziwa czy poliomyelitis potocznie znany jako choroba Heinego-Medina. - W tej chwili mamy szczepionkę i nie zdarzło się, by jakieś dziecko zachorowało - mówi pediatra:

Minister Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny wydali komunikat w sprawie wznowienia obowiązkowych szczepień u dzieci. Przez miesiąc w czasie pandemii COVID-19 przychodnie i punkty szczepień wstrzymywały się od ich wykonywania. Teraz wznawiają one działalność. Od dziś pracuje m.in. Poradnia Specjalistyczna przy ul. Lekarskiej w Radomiu. Rodzice, których dzieci wymagają szczepień mogą się już zgłaszać do poradni. Warunkiem jest jednak wcześniejsze umówienie wizyty przez telefon. - Szczepienia odbywają się przy zachowaniu najwyższych środków bezpieczeństwa - zapewnia dr Stanisława Szcześniak- Mazur. - Dzieci przyjmowane są w godzinnych odstępach czasowych, pomieszczenia są dezynfekowane i wietrzone - dodaje.

Szczepienia ratują nas przed skutkami chorób zakaźnych: są dostępnym, bezpiecznym i skutecznym sposobem ochrony przed odrą i jej poważnymi powikłaniami, chronią przed ludzkim wirusem brodawczaka (HPV), który wywołuje raka szyjki macicy, chronią kolejne pokolenia przez przedwczesnym zgonem i wadami wrodzonymi z powodu różyczki wrodzonej, chronią przed przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu B i jego powikłaniami, tj. marskością wątroby czy rakiem wątrobowo-komórkowym.

O szczepieniach ochronnych, w tym przeciwko grypie powinni pamiętać nie tylko rodzice troszczący się o zdrowie swoich dzieci, ale również dorośli i osoby starsze.

Dodajmy, że od października do lutego w Polsce odnotowano ponad 3 mln zachorowań na grypę. W powodu choroby zmarło 61 osób, w tym 4 dzieci do 15. roku życia.