Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

RADOM

Boisz się jechać do Krwiodawstwa? Krwiodawstwo przyjedzie do Ciebie!

środa, 22 kwietnia 2020 11:56 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu wychodzi naprzeciw krwiodawcom i proponuje: zorganizujcie zbiórkę w swojej miejscowości, my przyślemy do Was ambulans. 

Jeszcze niedawno zapasy krwi w radomskim Krwiodawstwie - dzięki odzewowi krwiodawców - były zabezpieczone. Jednak zapasy szybko się kończą i w banku krwi RCKiK brakuje prawie wszystkich grup. Zabezpieczone są zapasy krwi o grupach A RH+ i B RH+, niski stan odnotowany jest jeśli chodzi o grupy 0 RH+ i AB RH+, natomiast bardzo niski stan przy grupach: 0 RH-, A RH-, B RH- i AB RH-. 

- W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu - podobnie jak w stacjach w całej Polsce - dbamy o to, by pobieranie krwi odbywało się przy zastosowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa - mamy maseczki, rękawiczki, mierzymy temperaturę, przeprowadzamy szczegółowy wywiad epidemiologiczny. Rozumiemy jednak, że ktoś może mieć obawy, by odwiedzać Centrum. Dlatego zachęcamy do zgłaszania chęci oddania krwi - wtedy ustalamy termin i ambulans przyjeżdża w umówione miejsce - mówi Katarzyna Stanios z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu i dodaje: - Oczywiście, nie będziemy jechać do jednej czy dwóch osób, które chcą oddać krew. Warto aby była to grupa ok. 20-30 osób. Z doświadczenia wiemy, że nie wszystkie osoby chętne, po badaniach zostają zakwalifikowane: 

Najlepiej zorganizować zbiórkę rano - kiedy krwiodawcy są po lekkostrawnym śniadaniu i krew nie jest tłusta. - Nie chodzi o to, aby po prostu oddać krew, ale żeby zrobić to mądrze. Kiedy krwiodawca zje syty i ciężkostrawny obiad, krew może być zatłuszczona i chociaż zostanie pobrana, to po dokładnym jej sprawdzeniu nie będzie mogła być przetoczona potrzebującemu pacjentowi - wyjaśnia Katarzyna Stanios. Jednak godziny poranne nie są obligatoryjne - kwestia terminu i pory dnia jest do ustalenia i zależy od liczby osób, które chcą oddać krew oraz mocy przerobowych RCKiK. 

Krew oddawać mogą osoby zdrowe (bez objawów infekcji czy przeziębienia), które nie były w ciągu ostatnich dwóch tygodni za granicą i nie miały kontaktu z osobami, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Jednocześnie RCKiK w Radomiu apeluje do osób pracujących w ochronie zdrowia (lekarzy, pielęgniarek i położnych, ratowników medycznych, diagnostów, techników, a także pracowników szpitali i POZ, gdzie jest zwiększone ryzyko przeniesienia zakażenia od pacjenta o wstrzymanie się z oddawaniem krwi w najbliższym czasie.

Poza tym krwiodawcy muszą spełniać stałe warunki. Krew oddać może każdy zdrowy człowiek miedzy 18 a 65 rokiem życia. Od krwiodawcy pobiera się jednorazowo 450 ml krwi. Oddawanie krwi jest bezpieczne, wystarczy dobre przygotowanie: odpowiednia ilość snu, lekki posiłek, dobre nawodnienie organizmu i prawidłowa kondycja zdrowotna.

By zaprosić pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu do siebie, należy skontaktować się z Centrum pod numerem telefonu: 502 218 720. Można również wziąć udział w zaplanowanych akcjach wyjazdowych, których harmonogram dostępny jest tutaj