Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Śnieżna
Dziś jest: 05 sierpnia 2020

Wydarzenia

Radomianin stypendystą ministra kultury

niedziela, 24 maj 2020 09:31 / Autor: Monika Nowakowska
foto: fb/Patryk Wikaliński
Monika Nowakowska

Patryk Wikaliński stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego!

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński rozstrzygnął stypendialną część programu "Kultura w sieci". Trzymiesięczne stypendia – każde w wysokości 9 tys. zł – otrzyma 2 223 artystów i twórców, w tym radomianin Patryk Wikaliński.

- Jestem bardzo zadowolony, że moje prace spodobały się członkom kapituły. Nagrodę, w części napewno przeznaczę na swój rozwój - mówi artysta:

- Zawsze wierzyłem, że mój bloczkowy projekt jest częścią kultury i polską kulturę współtworzy - pisze na swoim profilu facebookowym jeden z najlepszych fotografów mobilnych w Polsce. - W ramach programu "Kulturawsieci" nauczę uczestników tworzenia profesjonalnych fotografii.

Stypendia zostały przyznane w 9 kategoriach: muzyka, sztuki wizualne, animacja i edukacja kulturalna, literatura, film, teatr, twórczość ludowa, taniec oraz zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury. W sumie na tę część programu "Kultura w sieci" minister przeznaczył 20 mln zł.

Każdy odwiedzający profil Patryka będzie miał dostęp do plików, które autor będzie publikował w ramach warsztatów online i to za darmo. Fotograf zachęca do wzięcia udziału w lekcjach na żywo. Pomoże tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z fotografią nauczyć się fachu od podstaw. - Przede mną mnóstwo pracy! - pisze. Najlepsze jest to, że ta wiedza trafi do bardzo dużej liczby osób. Bez względu na to, czy masz czas, czy nie. Możesz potem nadrobić.

Patryk Wikaliński, to artysta, którego nie trzeba już specjalnie reklamować. Artysta za pomocą sztuki minimalizmu mierzy się ze stereotypowym postrzeganiem blokowisk z „wielkiej płyty". Za sprawą ogromnej pasji do uwidocznienia pełnej palety kolorów, zabawy z perspektywą i dbałości o pop-artowy detal, autor udowadnia, że pastelowe blokowiska są doskonałym miejscem do realizowania własnej kreatywności.

Popularnie kojarzone z brudem i szarością osiedla, dziś stały się fenomenem miejskiego krajobrazu. Ich barwne malowania są rozpoznawalną wizytówką w portfolio twórcy, którego doceniła międzynarodowa społeczność. Artysta pragnie podjąć próbę rozpoczęcia dyskusji i skonfrontowania kolorowych fotografii z opiniami mieszkańców. Wystawa jest dostrzeżeniem przemian radomskiej architektury w „kreskówkowym" świecie artysty. Jest to dokonała forma promocji miasta i dowód na to, że radomscy twórcy są zdolni do realizowania swoich pasji kierowanych do szerszej publiczności w naszym kraju.

Patryk zaliczany do najlepszych fotografów mobilnych na świecie za sprawą uczestnictwa w kampanii „Shot on iPhone" udowadnia, że do uwolnienia kreatywności i stworzenia własnego fotograficznego stylu wystarczy telefon komórkowy. Publikacja jego minimalistycznej historii przyniosła artyście wiele międzynarodowych wyróżnień, a pomysł stał się źródłem inspiracji dla wielu. W polskich mediach prace Patryka zostały nazwane: „minimalistycznymi kadrami, które wyniosły polskie bloki do rangi sztuki".

Bloczkowe konto na Instagramie: https://www.instagram.com/patryk_wikalinski oraz Facebooku: https://www.facebook.com/wikalinskipatryk/

Zapraszamy do nas: