Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024

RADOM

Nie żyje Jerzy Kutkowski. Pogrzeb 25 czerwca 2020 r.

piątek, 19 czerwca 2020 11:37 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Ave Gość Niedzielny Radom
Elżbieta Warchoł

Zmarł znany radomski działacz społeczny, współzałożyciel Klubu Inteligencji Katolickiej, współorganizator Liceum Sztuk Plastycznych, plastyk, malarz i fotografik Jerzy Bogdan Kutkowski. Jerzy Kutkowski zmarł w szpitalu w Aninie 18 czerwca 2020 roku. Miał 70 lat.

Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 25 czerwca 2020 roku w radomskiej katedrze. Początek uroczystości o godz. 12.

Jerzy Kutkowski urodził się 19 maja 1950 r. w Radomiu. Ukończył Szkołę Podstawową nr 29, już wtedy uczęszczał na kółko fotograficzne do Józefa Nachtmana i do Ogniska Plastycznego Wacława Dobrowolskiego. Naukę kontynuował w V LO im. W. Syrokomli w Radomiu, potem ukończył pomaturalne Studium Reklamy (dyplom z fotografii reklamowej) w Warszawie i studia na Wydziale Sztuki w Wyższej Szkole Pedagogicznej (ob. Uniwersytet Pedagogiczny) w Krakowie (dyplom z rysunku i fotografii). Ukończył także studia podyplomowe z organizacji i zarządzania oświatą.

Od 1969 r. pracował jako dekorator oraz projektant i realizator reklamy w 'Społem” w Radomiu i w Pionkach. W ogólnopolskich konkursach witryn sklepowych zajmował czołowe miejsca (m.in. w Złotoryi, Nowej Hucie, Bytomiu, Kielcach i Radomiu). Jednocześnie pracował twórczo, malował, rysował, fotografował, wystawiał. Za początek swojej twórczości Jerzy Bogdan Kutkowski uważał pierwszą wystawę malarstwa, którą zorganizował w lipcu 1972 r. wspólnie ze Stanisławem Zbigniewem Kamieńskim w Cetniewie k. Władysławowa.

W latach 1971- 90 malował w konwencji sztuki naiwnej. Tematem obrazów z lat 70. był otaczający artystę świat, miejska architektura Ludowe święto, 1973, Wydarzenie przed sklepem muzycznym, 1975. W latach 70. powstały też satyryczne obrazy przestrzenne - kompozycje z malowanej sklejki, przypominające jarmarczne zabawki - Dedal - ptak niebieski, 1973. Przełom lat 70. i 80. to seria obrazów inspirowanych literaturą. Bursa, Wierzyński, Tuwim, Różewicz. Na początku lat. 80 powstało kilka obrazów będących komentarzem do ówczesnej rzeczywistości społecznej i politycznej. Jeden z nich Wiara, nadzieja, Miłosz, 1984 przedstawia trzech wielkich tej epoki - Jana Pawla II, Lecha Wałęsę i Czesława Miłosza. Zawarta w tytule obrazu idea wyrażona jest z powagą i jednocześnie poczuciem humoru. Jerzy Kutkowki jest jedynym artystą nurtu sztuki naiwnej z Radomia i regionu, którego sylwetkę przedstawił Aleksander Jackowski w albumie Sztuka zwana naiwną. Zarys encyklopedyczny twórczości w Polsce.

W roku 1990 Jerzy Kutkowski był współorganizatorem nowopowstającego Liceum Sztuk Plastycznych i Policealnego Studium Reklamy w Radomiu. Od początku aż do przejścia na emeryturę w 2016 był nauczycielem fotografii i rysunku w tych szkołach, wychowawcą i promotorem prac dyplomowych z wystawiennictwa i reklamy wizualnej. Potem był inicjatorem usamodzielnienia się szkół plastycznych, a następnie pełnomocnikiem Zarządu Miasta d.s. zorganizowania Zespołu Szkół Plastycznych i wicedyrektorem tych szkół. Uzyskał stopień nauczyciela dyplomowanego. Był też ekspertem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jego uczniowie zajmowali czołowe miejsca na międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych konkursach fotograficznych i byli stypendystami Ministra Kultury, samorządu i kanadyjskiej fundacji Polish Orphans Charity. Ich prace pokazywał na wystawach m.in. w Sejmie RP, w Teatrze Narodowym i wielu muzeach i galeriach.

Działalność twórczą prowadził w zakresie rysunku, fotografii, malarstwa i grafiki wydawniczej. Był autorem scenografii do 'Uliczki Tradycji”, którą organizuje Resursa Obywatelska. W dorobku ma opracowania ilustracyjne i graficzne kilkudziesięciu książek, głównie o charakterze regionalnym, album o zmianach zachodzących w Radomiu pt. 'Zapis zmian”(wspólnie z prof. St. Zbigniewem Kamieńskim), album 'ABC zabytkowego cmentarza w Radomiu”(tekst Marcin Kępa), album 'Radom. Spacer sentymentalny”, dwa tomy albumu 'Na pamiątkę. Radomianie na starych fotografiach”, 2 albumy o Ośrodku Emaus w Turnie, album z zabytkami Diecezji Radomskiej 'Z wiary ojców” (z ks. Leonardem Sadowskim), do Rocznika Diecezji Radomskiej wykonał zdjęcia ponad 300 kościołów parafialnych. Ulubionymi obszarami fotograficznymi były: reportaż, photo-street, martwa natura zastana, pejzaż, głównie miejski, fotografia eksperymentalna. Swoje prace plastyczne i fotograficzne prezentował na ponad 200 wystawach w kraju, oraz w Belgii, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Francji, na Węgrzech, Łotwie i Ukrainie. Miał także ponad 50 wystaw indywidualnych. Za swe prace wyróżniany i nagradzany. W 1992 r. był stypendystą wojewody radomskiego. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych w kraju i zagranicą (m.in. w Belgii, Niemczech, USA, Francji, Włoszech np. w sanktuarium maryjnym w Mentorelli k. Rzymu). Święty Jan Paweł II podczas I Pielgrzymki do Polski otrzymał jego obraz jako dar od Diecezji Sandomierskiej, w 1979 r. w Warszawie. Brał także udział w wystawie u OO Dominikanów w Krakowie 'Zdjęcie dla Ojca Świętego”. Fotogramy z tej wystawy podarowano Janowi Pawłowi II na krakowskich Błoniach. Jego obraz posiadał także Gunter Grass.

Interesował się też turystyką, historią sztuki i historią fotografii, ochroną zabytków oraz historią regionu radomskiego i miasta Radomia. Współpracował z czasopismami lokalnymi ('Miesięcznik Prowincjonalny”, 'Arteria”) i ogólnopolskimi (np.” Konteksty” wydawane przez Instytut Sztuki PAN), do których pisał, fotografował i rysował. W stanie wojennym opracowywał graficznie i kolportował wydawnictwa bezdebitowe. W roku 1981 był wśród założycieli Klubu Inteligencji Katolickiej w Radomiu, a potem w pierwszym zarządzie KIK pełnił funkcję wiceprezesa. Był także kawalerem Zakonu Rycerzy Bożego Grobu w Jerozolimie oraz członkiem Komisji ds. Kultury, Mediów i Nowej Ewangelizacji II Synodu Diecezji Radomskiej oraz prezesem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Radomskiej.

Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków (był prezesem zarządu Okręgu Radomskiego), do Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, Radomskiego Stowarzyszenia Pokoleń, Stowarzyszenia “Młyńska” Verum Bonum Pulchrum, Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia, od 2004 r. jest także członkiem Ordo Equestris Sancti Sepulcri Hierosolymitani. Był organizatorem kilku letnich plenerów plastyczno – fotograficznych dla uzdolnionych dzieci i młodzieży z rodzin ubogich i bezrobotnych. Od 1981 r. był przez kilka lat współorganizatorem Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w Radomiu. Był również kuratorem wystaw w Muzeum im. Jacka Malczewskiego, w Muzeum Sztuki Współczesnej i MCSW 'Elektrownia” w Radomiu, m.in. wystawy 'Radomianie na starych fotografiach” (MJM) czy wystawy fotografii swoich uczniów, którzy wyemigrowali 'Habitat” (Elektrownia). Prowadził zajęcia fotograficzne dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w Kozienicach i Kowali. Prowadził także zajęcia fotograficzne w Kuźni Artystycznej. Od trzech kadencji przewodniczy Komisji Egzaminacyjnej czeladniczej i mistrzowskiej w zawodzie fotograf w Cechu Rzemiosł w Radomiu.

Za pracę pedagogiczną i artystyczną był wielokrotnie nagradzany przez dyrektorów szkół, władze samorządowe i państwowe. W roku 2000 Minister Edukacji przyznał mu najwyższe odznaczenie nauczycielskie – medal Komisji Edukacji Narodowej, a Minister Kultury i Sztuki odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, w 2005 otrzymał od prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi za wkład w rozwój szkolnictwa artystycznego, w 40 lecie działalności twórczej został odznaczony Medalem Pro Mazovia przez marszałka Sejmiku Mazowieckiego.

Wkrótce poinformujemy o terminie uroczystości pogrzebowych.

(info na podstawie między innymi: RTF, Resursa Obywatelska, Muzuem Wsi Radomskiej)