Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Benedykt z Nursji, opat, patron Europy
Dziś jest: 11 lipca 2020

RADOM

Nie ma zgody radnych na podjęcie działań ws. Miejskiego Urzędu Pracy

poniedziałek, 29 czerwca 2020 16:48 / Autor: Weronika Chochoł
Weronika Chochoł

14 głosów "przeciw", 12 "za" - taki jest wynik głosowania radomskich radnych nad projektem uchwały umożliwiającej prezydentowi Radomia pojęcie działań mających na celu utworzenie Miejskiego Urzędu Pracy. 

Instytucja miałaby powstać przy ul. Kościuszki 1 w siedzibie dawnego Inkubatora Przedsiębiorczości. Do pomysłu, który narodził się już 10 lat temu wrócił prezydent Radomia Radosław Witkowski. Jak argumentował podczas poniedziałkowej sesji wiceprezydent Jerzy Zawodnik, miasto współfinansuje Powiatowy Urząd Pracy w 60 procentach, ale na funkcjonowanie radomskiego pośredniaka nie ma realnego wpływu. 

Koszt przystosowania budynku przy ul. Kościuszki to około miliona złotych. W Miejskim Urzędzie Pracy zatrudnienie powinno znaleźć zatrudnienie około stu osób. Koszt wynagrodzeń to prawie 7 milionów zł. Miasto oszacowało również dodatkowe koszty utrzymania na około 700 tys zł. 

- Mamy świadomość, że finansujemy w około 60 procentach Powiatowy Urząd Pracy i nie odcinamy się od tego, że w przypadku utworzenia miejskiej instytucji pracowników PUP powinniśmy przyjąć. Również z wyposażeniem - objaśniał wiceprezydent Jerzy Zawodnik: 

 

- Poprzez Miejski Urząd Pracy moglibyśmy stymulować rynek pracy - wspierać przedsiębiorców, pomagać młodym ludziom. Nie mając takiego narzędzia, jesteśmy skazani na robienie tego, co życzy sobie starosta - kontynuował wiceprezydent Zawodnik: 

 

 

- Mając swój Miejski Urząd Pracy, uwolnimy go od wszelkich politycznych przepychanek, które teraz możemy obserwować w Powiatowym Urzędzie pracy - podkreślała Marta Michalska-Wilk - przewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej: 

 

- Nie jestem przeciwna, ale uważam, że to nie jest dobry moment, aby powoływać Miejski Urząd Pracy. Jezeli wsparcie przedsiębiorców poprawia się, środki sa wydawane, to nie powinniśmy teraz powoływać nowej instytucji - mówiła natomiast Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz - radna Prawa i Sprawiedliwości: 

 

Zdaniem radnego niezrzeszonego Kazimierza Woźniaka, to ostatni moment, by utworzyć Miejski Urząd Pracy. - Obawiam się, że te dobre czasy, kiedy bezrobocie spadało już minęły. Znajdujemy się w momencie, kiedy bezrobocie będzie rosło: 

 

Po burzliwej dyskusji na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości ogłoszona została przerwa, po której radny Łukasz Podlewski wypowiedział się w imieniu klubu. - Dziś na sesji padło tyle słów i określeń nieprawdziwych, jeżeli dziś uchwała nie będzie, klub radnych Prawa i Sprawiedliwości zagłosuje przeciw - deklarował radny Podlewski, prosząc jednocześnie o zdjęcie punktu dotyczącego Miejskiego Urzędu Pracy z porządku obrad i zwołanie sesji poświęconej urzędowi: 

 

Mimo to, wiceprezydent Zawodnik prosił o zgodę na podjęcie działań prowadzących do utworzenia MUP. - Ta uchwała jest tylko i wyłącznie uchwałą intencyjną - tłumaczył Jerzy Zawodnik: 

 

To nie przekonało radnych Prawa i Sprawiedliwości. "Za" zagłosowało 12 osób, "przeciw" - 14. Nikt nie wstrzymał się od głosu. 

Przypomnijmy, na początku czerwca z funkcji dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy został zwolniony Józef Bakuła. Urzędem kieruje teraz Sebastian Murawski, były dyrektor wydziału funduszy unijnych Urzędu Miejskiego w Radomiu, prezes Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii, a ostatnio pełnomocnik zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu ds. Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zapraszamy do nas: