Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: święci męczennicy Sabina, Wincenty i Chrestyna
Dziś jest: Wtorek, 27 października 2020

RADOM

Głosy z pierwszej tury nie przechodzą do drugiej! KBW składa zawiadomienie do prokuratury

sobota, 04 lipca 2020 17:11 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Monika Nowakowska/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

- W tej drugiej turze rozstrzygnie się, kto zostanie prezydentem. Głosy nie przechodzą na drugą turę! - przestrzega Marek Suski - wiceprzewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości. Krajowe Biuro Wyborcze składa zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na: podszywaniu się pod Państwową Komisję Wyborczą oraz Krajowe Biuro Wyborcze przez nieznany zawiadamiającemu podmiot, a także wykorzystywaniu wizerunku oraz znaku graficznego tych dwóch instytucji.

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiły się informacje, jakoby w drugiej turze wyborów mieli brać udział tylko wyborcy, którzy głosowali na innych kandydatów, niż ten który uzyskał w pierwszej turze najwyższy wynik. Komunikaty rzekomo wydala Państwowa Komisja Wyborcza. 

- Państwowa Komisja Wyborcza uznaje za wysoce szkodliwe rozpowszechnianie informacji mogących wprowadzać wyborców w błąd, bez względu na to, czy są one kolportowane jako „instrukcje dla wyborców”, żarty czy w jakiejkolwiek innej formie. Za szczególnie naganne należy przy tym uznać powoływanie się w takich materiałach na rzekome rozstrzygnięcia Państwowej Komisji Wyborczej, a także rozpowszechnianie takich informacji przez osoby piastujące funkcje publiczne - mówi Sylwester Marciniak - przewodniczący PKW. 

Z udostępnionych w sieci informacji wynika m.in, że głos oddany na Andrzeja Dudę w pierwszej turze wyborów prezydenckich  "zachowuje ważność w drugiej turze w dniu 12 lipca 2020 r.". Miałby być on  "automatycznie przeniesiony do II tury". - To nieprawda, bardzo prosimy, aby iść na wybory - apeluje Marek Suski: 

Jak przekonuje Marek Suski, pójście na wybory jest o wiele bardziej bezpieczne, niż np. wyjście na zakupy: 

Państwowa Komisja Wyborcza apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji, przypominając jednocześnie, że wiarygodne wyjaśnienia dotyczące zasad przeprowadzania wyborów i udziału wyborców w głosowaniu dostępne są na stronach internetowych www.pkw.gov.pl oraz wybory.gov.pl.