Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

RADOM

Nowa Energia w Radomiu! Segment OZE Enei Wytwarzanie przeniesiony do Radomia

czwartek, 09 lipca 2020 14:33 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Zgodnie ze Strategią Rozwoju, Grupa Enea powołała spółkę Enea Nowa Energia, której zadaniem będzie zarządzanie i rozwój projektów opartych o odnawialne źródła energii (OZE). Siedzibą spółki będzie Radom.

Przejęcie przez Eneę Nowa Energia wydzielanego z Enei Wytwarzanie segmentu OZE umożliwi utworzenie silnego podmiotu, zdolnego do dynamicznego rozwoju, który będzie aktywnym inwestorem na krajowym rynku OZE. Zgodnie ze Strategią Rozwoju Grupa Enea do 2025 roku osiągnie 22% udziału OZE w produkcji energii elektrycznej, a w perspektywie 2030 r. wzrośnie on do 33%. 

- Decyzja o założeniu odrębnej spółki podjęta została, by sprawniej przeprowadzić założenia naszej strategii. Spółka Enea Nowa Energia będzie dedykowana temu, żeby zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w naszym miksie wytwórczym w grupie Enea - mówi Paweł Szczeszek prezes spółki Enea:

 

Trwają prace nad ustaleniem lokalizacji spółki. Ta ma być znana za 2-3 miesiące, przeniesienie aktywów nastąpi prawdopodobnie do końca tego roku. - Szereg projektów jest już dzisiaj dewelopowanych - mówi Tomasz Siwak - prezes Enea Nowa Energia: 

 

Głównym celem Enei Nowa Energia jest zbudowanie silnej pozycji na rynku OZE połączonej ze zdolnościami do budowania i przejmowania aktywów wytwórczych w tym obszarze. Spółka ma również prowadzić prace badawczo-rozwojowe oraz rozwijać i realizować innowacyjne projekty oparte o nowe technologie. Działalność Enei Nowa Energia ma wpisywać się w osiągnięcie nadrzędnego celu unijnej polityki energetycznej i klimatycznej, jakim jest redukcja emisji CO2. - Mamy w planach dewelopowanie potężnych farm obszarowych na Bałtyku. Rozważamy również wspomóc polski system energetyczny dodatkową elektrownią szczytowo-pompową - wymienia prezes spółki:

 

Spółka odpowiedzialna za rozwój OZE w Grupie Enea swoją siedzibę będzie miała w Radomiu. Wybór lokalizacji wiązał się z bliskością Kozienic, gdzie zlokalizowana jest Enea Wytwarzanie. Grupa Enea chce również wykorzystać potencjał południowego Mazowsza. - To, że siedziba spółki będzie w Radomiu wpłynie pozytywnie na rozwój miasta i uczelnie. Najważniejsze jest jednak to, że budujemy nowoczesne spółki, które będą budowały nowoczesne państwo - podkreśla poseł Marek Suski - przewodniczący sejmowej Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa:

 

- Zapowiedzi o tym, że będzie współpraca z uniwersytetem, ale również szkołami średnimi to duża szansa dla Radomia - przekonuje Łukasz Białczak - prezes Izby Przemysłowo-Handlowa Ziemi Radomskiej:

 

Nadzieje na współpracę ze spółką enea Nowa Energia wiąże Jakub Gadek - dyrektor Instytutu Technologii Eksploatacji w Radomiu:

 

Grupa Enea to wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę klienta. Odpowiada za bezpieczne dostawy energii do 2,6 mln odbiorców.

Energia ze źródeł odnawialnych wytwarzana jest w farmach wiatrowych: Bardy, Darżyno i Baczyna, 21 elektrowniach wodnych na terenie północno-zachodniej Polski, a także w tzw. Zielonym Bloku wytwarzającym energię elektryczną z biomasy, który jest częścią należącej do Grupy Elektrowni Połaniec. W ubiegłym roku Grupa Enea wytworzyła 2,3 TWh energii elektrycznej ze źródeł OZE – był to wzrost o 12,5% w porównaniu z rokiem 2018 r.

Zapraszamy do nas: